Do restaurace ORO v centru Liberce zamířila v pátek večer skupinka lidí na besedu s nynějším eurosposlancem – dříve viceguvernérem České národní banky – Luďkem Niedermayerem. V úvodu europoslanec vysvětloval liknavý postoj některých západních zemí vůči Rusku po anexi Krymu. „Teprve po sestřelení letadla otočili o sto osmdesát stupňů,“ vypozoroval. „Nyní jsme ale v Evropském parlamentu schválili poměrně ostrou rezoluci. Je v ní, že odsuzujeme Rusko, protože vede hybridní válku proti Ukrajině. Tyto extrémně silné formulace v europarlamentu socialisté schválili, u nás by se z nich zbláznili,“ domníval se.
Bál jsem se, že dojde k regulérní válce
Vojenský veterán František Gábor, který se na začátku devadesátých let zúčastnil bojových akcí spojeneckých sil v Kuvajtu, připomněl mezinárodní dohodu, kdy se Ukrajina vzdala svých hranic a Rusko na oplátku uznalo její hranice. „V jednu chvíli jsem se bál, že dojde k regulérní válce. Protože Evropa garantovala Ukrajině hranice, což Rusko porušilo,“ sdělil. Jeho slova následně Niedermayer poopravil s tím, že tehdy dohodu nazvanou Budapešťské memorandum podepisovaly velmoci – USA, Rusko, Velká Británie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban