Výzkum, který uskutečnilo Centrum občanského vzdělávání FHS UK ve spolupráci s německou Nadací Konrada Adenauera a agenturou TNS Aisa, je v České republice svým zaměřením a rozsahem první svého druhu. Mapuje nejen veřejně prospěšné aktivity, do kterých se Češi zapojují, ale podrobně popisuje také rozdíly mezi různými skupinami české veřejnosti, bylo zde zpracováváno 20 tisíc proměnných na jednoho respondenta.
Pro EU se angažuje minimum lidí
Výsledky výzkumu mohou být podle autorů projektu využity jak pro rozvoj občanského vzdělávání, tak pro zapojování širších skupin české veřejnosti do veřejně prospěšných aktivit ze strany veřejné správy a občanských sdružení.
Výzkum občanské angažovanosti ukazuje, že se česká veřejnost zapojuje převážně do nepolitických aktivit. Češi podporují zejména lidi postižené a nemocné (41 procent), v náročných životních situacích (35 procent) a zasažené pohromou (27 procent). Zdarma se také angažují ve volnočasových aktivitách (24 procent) nebo se starají o prostředí kolem sebe (22 procent). 16 procent se angažovalo proti nepřizpůsobivým, proti rasismu 4,7 procenta. 54 procent aktivních lidí je ochotno se angažovat proti nepřizpůsobivým, a to napříč spektrem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík