Jak Krejčí uvedl, dochází k výraznému obnovení přitažlivosti národní ideje. "Důvod je zřejmý, je to liberální globalizace, nebo přesněji homogenizace, která chce ze všech udělat individualisty v podobě ideálních občanů Spojených států. Jenže to prostě všem nevyhovuje, lidé se v tom nenacházejí. A tak probíhá oživení národní ideje, což může mít jak pozitivní vlastenecký rozměr, tak také ten horší, přepálený ve smyslu nacionalismu a šovinismu," zmínil Krejčí.
Státy jsou podle něj umělé jednotky, kdežto národy jsou jednotky přirozené. "Národů je podstatně víc než států. Naplnit ideu práva národů na sebeurčení v ideální podobě by znamenalo rozbít většinu států. Takové proměny se dějí, ale většinou je to doprovázeno násilím. Velkým násilím. Přátelské rozdělení Česko-Slovenska je historická anomálie hodná úcty," podotkl politolog.
Následně se vyjádřil k současné situaci ve Španělsku, kde vnímá velmi zvláštní postoj Španělska. "Madridská pravicová vláda se zachovala nepochopitelně. Mohli přece jít ve stopách Londýna, který nechal Skoty provést referendum, protože věděl, že výsledek dopadne těsně pro setrvání Skotska ve Velké Británii. A v Katalánsku by to pravděpodobně dopadlo podobně. Jenže Madrid se rozhodl pro konfrontaci. Obávám se, že se mu to vymstí," dodal Krejčí.
Závěrem se vyjádřil také k "nestanovisku" Evropské unie. "To je naprosto typické. EU nikdy nemá názor, když jde o něco opravdu důležitého, když jsou tu skutečné problémy. Politikům je to totiž víceméně jedno. A není jednotný názor. Dokud televize neukáží mrtvé migranty na plážích, letité narůstání migrační vlny je nezajímá. Pak značně chaotické hledání vlastního názoru a až nakonec úsilí – často neúspěšné či jen předstírané – o nalezení společného stanoviska," uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef