„Řada asijských a afrických států po zhroucení koloniálních říší vznikala tak, aby byly vytvořeny nefunkční celky, kterým se těžko vládne. Tím bývalé koloniální mocnosti měly zaručeno, že proti nim nebudou moci vystupovat v těchto oblastech silné, státní mocí optimálně řízené státy,“ uvedl Kovářík s tím, že rozvrat měly tyto státy již přisouzeny v okamžiku vzniku. Například kurdské území bylo rozděleno do řady států – do Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu. „Irák je nesourodý slepenec, podobně třeba Libye. Obdobné to je v řadě afrických států. Tato nestabilita dnes eskaluje. Dlouho si odborníci na obranu a strategii v Evropě, USA a v NATO nedokázali dát informace dohromady,“ uvedl.
Podle jeho názoru to bylo kvůli tomu, že byla přeceňována nadřazenost technologie a masové západní kultury. Na druhou stranu byla přehlížena sunnitská i šíitská opozice vůči západní dominanci. „Útoky unesenými dopravními letouny 11. 9. 2001 v USA byly přisuzovány jakési světové chobotnici al-Káidě. Přitom al-Káida byla jenom jedním z protizápadních symbolů, ne příliš rozsáhlé ozbrojené hnutí,“ myslí si Kovářík, podle kterého se v muslimských zemích jedná spíše o plošný odpor proti našemu západnímu vnímání světa.
Celý rozhovor najdete ZDE
Současná migrační vlna je podle Kováříka důsledkem ověření informací, že Evropa je vojensky a politicky slabá, nejednotná, neschopná reagovat na agresivní jednání nízké intenzity. „Vlna migrantů začala sílit předloni, a především loni. Muslimský svět zjistil, že si Evropa neumí s migranty poradit, není schopna je zastavit. Proto letos migrační vlna propukla naplno,“ domnívá se Kovářík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam