Borisov těsně před odletem do Istanbulu odhalil novou taktiku, kterou migranti používají ve snaze setrvat na bulharském území. Zcela tím zneužívají tamní právní systém, který zatím nepřišel s řádnou odpovědí.
Ve skupinách po až šedesáti lidech se najde vždy jeden dobrovolník, který s sebou má ilegální drogy, či to o sobě jen tvrdí. Ve chvíli, kdy jej policisté zatknou, se ostatní přihlásí, že jsou svědky trestného činu. Tudíž je nutné je ze zákona vyslechnout.
„Jeden z nich má u sebe třeba 300 gramů heroinu a řekne pohraniční stráži, že u sebe má drogy. Jaký pohraničník by ho nezatkl? A další řeknou: Ano, on má u sebe heroin a my jsme svědci. A započne dlouhý proces,“ řekl Borisov a následně zmínil jiný problém, kdy vznikají samozvané domobrany, které provádějí „občanská zatčení“ migrantů, což je podle něj „nebezpečné“.
Vstříc turecké náruči
Bulharský premiér posléze popsal Turecko jako jediného bulharského spojence v boji s migrační krizí a dodal, že Evropská unie vůbec nejedná tak solidárně, jak její představitelé tvrdí. Zmínil také skutečnost, že Turecko přijalo z Bulharska 26 000 migrantů, i přesto, že spolu zatím země neuzavřely žádnou konkrétní dohodu. Dodal, že chce s Tureckem udržovat „pragmatické“ vztahy.
„Německo říká – vrátíme 20 000 lidí do Maďarska. Maďarsko říká – my je vrátíme na Balkán. A co my na Balkáně, ke komu je máme vrátit my? My je nepozvali. Kam je máme vrátit? Co je tohle za unii?“ ptal se Borisov krátce před odletem na schůzku s tureckým premiérem.
„Nevidím žádné perspektivní řešení migrační krize v Evropě. Vidím jen jak země za zemí, ovládané panikou, zachraňují samy sebe a každý si najde svou skulinku v unijních dohodách a smlouvách, která mu to umožní, protože i ty velké evropské země jsou již vyčerpané a jejich obyvatelé začínají klást odpor,“ řekl Borisov. Postěžoval si i na množství omezení, která EU ukládá, když zároveň po každé zemi chce, aby vynaložila obrovské prostředky na péči o všechny migranty.
„V této situaci by se Bulharsko mělo snažit zachovávat co nejpragmatičtější a nejpřátelštější vztahy se svými sousedy. Srbsko vytáhlo s armádou, oplotilo hranici a z Bulharska tak není úniku. Situace v Řecku bohužel také nevypadá příliš dobře. A proto se musíme pro spojenectví obrátit k Turecku,“ vysvětlil Borisov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa