Výbor vyzval ministerstvo vnitra, aby přestalo žadatele o azyl z jiných států zadržovat, pokud zajištěné cizince není možné do těchto zemí vrátit. "Maďarsko od letošního ledna přijalo z ČR tři lidi. Všichni ostatní, kteří se tam měli vrátit, byli zbaveni svobody zbytečně," uvedla Faltová. Podle dublinského nařízení ČR zadržené uprchlíky vrací do země, ve které požádali o azyl a přes kterou do EU vstoupili. Zadržení cizinci v Česku putují do záchytných zařízení, kde obvykle stráví 42 dnů. Poté jsou propuštěni. Maďarsko, Itálie a Řecko nápor nezvládají a běžence nepřebírají.
Zadrženým uprchlíkům se zabavují peníze
Podle výboru by v zajišťovacích zařízeních měly být důstojné podmínky. Pokud to není možné zajistit, měli by být cizinci propuštěni. Zadrženým by Česko mělo zajistit právní pomoc. Ukládá mu to evropské právo. "V tomto ČR selhává. Přístup k právní pomoci není dostatečně zajištěn. Lidé mají o své situaci málo informací, nevědí, jaká mají práva. Zařízení jsou přetížena, s lidmi nestíhají pracovat. Ministerstvo vnitra zároveň otevírá další zařízení, přestože nesplňuje zákonné podmínky," uvedla šéfka výboru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp