Jako historik ví, že lidstvo v minulosti čelilo mnohem větším přesunům obyvatelstva, než vidíme dnes. K jednomu velkému stěhování obyvatel planety došlo před pádem Římské říše. Další podobné stěhování Evropa zažila při vpádu Mongolů. V obou případech bylo jedním ze zásadních faktorů ke stěhování sucho. Totéž vidíme dnes na Blízkém východě či v Africe. Z toho odborník dovozuje, že nás masivní přesuny lidí teprve čekají. Evropa možná bude v šoku z přesunu statisíců nebo dokonce i milionů lidí.
Pokud nebudeme krizi řešit...
„Přesto ale nemá smysl propadat beznaději. Berme to jako nastartování procesu regenerace či transformace, z nichž v minulosti pokaždé vyrostlo něco nového, zajímavého a nás obohacujícího. Tak to prostě bylo, je a bude,“ konstatuje Bárta v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Z možného kotle kultur se zrodí něco nového. Stačí se podívat, jak se římská kultura proměnila v kulturu křesťanskou během několika stovek let.
Pokud existuje nějaké největší nebezpečí, není to ani Rusko, ani Islámský stát. „Nehledě na to, co se děje i s přispěním Ruska na Ukrajině a jak tragickým obdobím prochází tato země... Tak z dlouhodobého hlediska považuji Rusko za našeho partnera. Dokazují to i evropské dějiny za posledních dvě stě let. Pokud ale vidím v někom opravdové nebezpečí, jsme to my sami,“ varoval historik. Pokud nebudeme odpovědně řešit problém s uprchlíky, bude se stále více našich spoluobčanů radikalizovat, a to bude náš největší problém.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp