"Je to veřejným zájmem," souhlasí Němec s tvrzením, že by lidé měli například znát výplatní pásku šéfa kabinetu premiéra. "Je ve veřejném zájmu, aby byly platy takto vysoce postavených úředníků zveřejňovány. Oni nemají žádné právo se proti tomu bránit," souhlasí Kameník. Podle něj jsou placeni z veřejných peněz, a proto by měli své výplaty zveřejňovat. "Proto by neměli argumentovat tím, že jim to vadí a že to nechtějí zveřejnit," dodává.
S tím souhlasí i Němec. "My jsme se snažili najít tenkou hranici mezi právem na soukromí a právem veřejnosti," poukazuje na určitá kritéria. Nyní to, zda musí státní úředník zveřejnit výplatní pásku, určuje směrnice. V ní je například zaneseno, že tak musí učinit na vyžádání každý, kdo pracuje s veřejnými zakázkami a ti, kteří jsou součástí operací přesahující čtvrt milionu korun. I to je ale podle předsedy Oživení málo. "Chápu, proč hranice byla stanovena i chápu tyto podmínky. V praxi to ale moc dobře nefunguje," dodává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane