Už toho bylo dost! Chovanec vytáhl do boje s proruskou propagandou

19.08.2016 16:17 | Zprávy

Ministerstvo vnitra založí speciální tým pro boj s proruskou propagandou. Ta má podle analytiků v České republice ohromný vliv a šíří ji kolem sta subjektů, skrze které kritizuje NATO, Evropskou unii či USA. Informuje Echo24.cz.

Už toho bylo dost! Chovanec vytáhl do boje s proruskou propagandou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že chce založit speciální monitorovací tým, nazvaný Centrum hybridních hrozeb, který bude obsahovat zhruba třicet osob. Jejich úkolem bude „potírání vlivu informační války“ a odhalování teroristických hrozeb.

„Cílem a úkolem centra bude věnovat se celostátním bezpečnostním hrozbám, nově i v kontextu hybridního prostředí a hybridních hrozeb,“ uvedla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva.

Tým bude sledovat proruské aktivity na internetu a vyhodnocovat jejich nebezpečnost a dosah. Prozatím se podle všeho soustředí na „kritiku Evropské unie, NATO či USA“, ale také na migrační krizi. Centrum se zaměří i na extremismus.

„Stát musí mít nástroje a informace, kterými dokáže aktivně čelit novým bezpečnostním hrozbám,“ okomentoval kdysi Chovanec plány na vznik centra, které bude spolupracovat s více resorty i zpravodajskými službami.

Celý text zde

Cílem ruské propagandy je podle analytiků z think tanku Evropské hodnoty vyvolat pochybnosti takřka o všem kolem nás. „Jejich hlavním sdělením tak je, že všichni lžou a chtějí vás podvést,“ tvrdí analytik Roman Máca. Kdo však stojí za jednotlivými propagandistickými weby je těžké odhalit.

„Texty proruských webů se tváří jako seriózní zpravodajství. Neuvádí však zdroje, články jsou nepodepsané, šíří konspirační teorie a neověřené informace, témata jsou často vytrhována z kontextu,“ uvádí Echo24.cz. V současnosti propaganda útočí i na veřejnoprávní média a zpochybňuje jejich důvěryhodnost.

Česká republika však není jedinou evropskou zemí, která je jí vystavena. Velký vliv má údajně v Německu, kde polarizuje společnost, i v Pobaltí, kde žije početná ruská menšina. „Cílem je posunout veřejné mínění natolik, aby lidé volili proudy nakloněné Rusku. Určitě je dobře, že se tomu bude Česko více věnovat. Otázkou však je, zda na potírání informační války není už pozdě,“ dodal Máca.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…