V něm autor Luboš Palata zpochybňuje význam cesty i regulérnost celého referenda místních obyvatel o tom, zda se chtějí připojit k Rusku: „Podle diplomatických zdrojů se ruští zprostředkovatelé snaží v Evropě ulovit mezi poslanci takzvané pozorovatele, kteří by volbám dodali legitimitu. A oslovují také české zákonodárce,“ uvádí.
Poslanec Šarapatka z hnutí Úsvit to však považuje za spekulativní a chce se osobně přesvědčit na místě, jak bude celá akce probíhat. „Pokud zjistím, že lidé hlasují pod nátlakem nebo se manipuluje s výsledky, řeknu to. Jsem nezávislý a nemám s tím problém,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. s tím, že chce oslovit přímo tamní obyvatele.
Na Krym jede na pozvání Evropské organizace pro svobodný monitoring, která není na internetu dohledatelná. Diplomatický zdroj autora článku uvádí, že pozorovatelé jedou sehrát roli „užitečného idiota“, který dodá zdání legality a regulérnosti něčemu, co legální a regulérní není.
Milan Šarapatka odmítá účast ruské ambasády na jeho pozvání. „Udělám všechno pro to, aby ze mě neudělali užitečného idiota,“ řekl.
S referendem souhlasí. „Lidé se musí rozhodnout, v jaké zemi chtějí žít. Ideální by asi bylo, kdyby se Krym vymkl z vlivu Ruska i Ukrajiny, fungoval samostatně a zachoval si demokratické atributy jako kdysi Finsko, ale to se nestane,“ dodal poslanec.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová