„Před více než čtvrtstoletím se do střední Evropy opět vrátila svoboda. Výraznou měrou k tomu přispěli Lech Walesa, Václav Havel a József Antall. Všichni tři byli pro své spoluobčany v Polsku, Československu a Maďarsku hrdiny. Podle Havla komunismus přispěl k tomu, že Češi jsou hluboce nedůvěřiví ke každému zevšeobecňování, klišé, sloganům a intelektuálním stereotypům. Stejně tak tvrdil, že jsou Češi imunní vůči nacionalismu,“ píše Lloyd a kritizuje polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost za to, že se údajně snaží ovládnout média, zpravodajské služby i ústavní soud. „Jaroslaw Kaczyński chce přeměnit Polsko v katolický stát, kam nebudou pronikat vlivy Západu ani Ruska,“ dodává Lloyd.
Podle Lloyda se Kaczyński zhlédl v modelu řízení státu, který v Maďarsku uplatňuje premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz. „Orbán byl kdysi Antallovým spojencem. Od svého volebního vítězství v roce 2010 však naprosto eliminoval levicovou opozici, ovládl média a mezi ústavní soudce byli dosazeni jeho příznivci,“ uvádí Lloyd s tím, že Orbán a Kaczyński se neshodnou jedině ve svém vztahu k Rusku a Vladimiru Putinovi. V další části textu se bývalý člen britské komunistické strany věnuje České republice, kde podle jeho názoru sice nevládne autoritářský režim, nicméně se obává, že Češi zapomněli na odkaz Václava Havla. „Prezident Miloš Zeman se objevuje na veřejnosti opilý, zúčastnil se protimuslimského shromáždění a navíc je fanouškem svého ruského protějšku Putina.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro