Čtvrtá průmyslová revoluce je fenomén, který před dvěma lety ještě jako by neexistoval, ale teď se stává jedním z hlavních hitů budoucnosti. Co to znamená? Jde jen o náhradu dělníka robotem a jaký bude ten robot? „Ukazuje se zásadní věc, kterou je potřeba, aby veřejnost znala. Není to pouze robotizace, je to systém komplexních senzorických systémů mapujících kterýkoli aspekt společnosti. Možnost využití systému big dat, která radikálním způsobem modelují všechny toky, jež probíhají ve výrobě, spotřebě, v organizaci zdravotnictví, řízení atd.,“ uvedl profesor Peter Staněk z Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd ve svém vystoupení na Vratimovském semináři, který se konal uplynulý víkend ve Frýdku-Místku. Nejzásadnější změna podle něj je, že končí masová průmyslová výroba, ale začíná vznikat výroba pro konkrétního zákazníka, individualizovaná produkce a hlavní problém neustálého přestavování robotů se odstraňuje tím, že roboti jsou kognitivní a systém výrobků je tvořen jako puzzle.
Stovky tisíc kamer. Nepochybně je to náhoda
Profesor hovořil také o fenoménu umělé inteligence. „Má prý nahradit člověka. Podle některých dokonce bude inteligentnější než člověk, v některých případech to není žádný problém. Koneckonců se dá i dnes už říci, že tato inteligence přebírá postupně řízení mnohých infrastrukturních systémů ve společnosti,“ uvedl také Staněk. Poukázal i na to, že se předpokládá, že průmysl 4.0 bude proces rychlý. „Znám řadu prací, které se publikovaly v české veřejnosti, které říkají: Ničeho se nebojte, bude to proces pomalý, potrvá třicet čtyřicet let. A koneckonců změna je přizpůsobivší se a přijde ten známý Japonec Sató – sa to nějako utrase,“ zhodnotil s tím, že ale dochází k rychlému procesu, a to během jedné dekády. Připomenul technologie smart a v tomto kontextu upozornil: „Jistě nemusím připomínat, že rozruch vzbudilo analytické zhodnocení, že v Čechách máme 269 000 kamer, které nás sledují 24 hodin denně, a nikdo si nevyžádal soudní příkaz. Jestli si myslíte, že je to náhoda, nepochybně to náhoda je.“ A ze sálu zazněl smích. Své konstatování pak dal do souvislosti s procesy, jako jsou stárnutí populace, polarizace společnosti kvůli majetkovým poměrům a geopolitické změny. Věnoval se i důsledkům nastartovaných procesů, a to jsou propouštění a úbytek pracovních míst.
Proč neuspěla EU? A co s lidmi?
Čtvrtá industriální revoluce je podle Staňka obrovským technickým posunem, ale nastoluje dvě zásadní otázky: radikální pokles potřeby práce v celé společnosti. A co s lidmi? Co s lidmi, které nebude nikdo potřebovat? V této souvislosti zmínil profesor i problematiku garantovaného přijmu. A položil otázku, co bude náplní života? A také tuto: „Promiňte mi tu provokaci, je tahle společnost logická, smysluplná a funkční?“ Produkce se totiž zvyšuje, ale výrobky se neprodají, potraviny likvidují. „Je skutečně průmysl 4.0 jen nástrojem pro robotizaci a automatizaci produkce? Pro koho ale ta produkce bude? Uvolní člověka, ale co s tím člověkem? Hledá ten člověk své vlastní postavení ve společnosti? Já vám odpovím čtyřmi provokativními otázkami. Proč neuspěla Evropská unie? Zdánlivě jednoduchá, prostá, ba až sprostá otázka, ale co když odpověď obsahuje čtyři roviny. Zaprvé, ztratili jsme důvěru ve společný cíl. Ztratili jsme důvěru na národní úrovni i na úrovni EU. Nevěříme tomu, že společným úsilím dosáhneme posunu. Zadruhé, ztratili jsme důvěru jako takovou vůbec. Nedůvěřujeme sousedovi, politikům, zaměstnancům, zaměstnavatelům, Bruselu, nedůvěřujeme nikomu. Jestliže není důvěra, nelze realizovat bod jedna. Zatřetí, neztratili jsme svou lidskost? Všechno se teď přece měří efektivností, ziskovostí, marží atd. Chcete péči o klienta měřit pouze náklady na jeho uzdravení? A poslední rovina a tvrdá na politickou stránku. Neztratili jsme schopnost říkat pravdu, i když je nepříjemná a neladí s tím, co chceme?“ pokračoval ve svém referátu Staněk. Pak vyzval, aby si účastníci semináře představili tyto čtyři otázky v konfrontaci s průmyslem 4.0, a možná východiska pak ilustroval na situaci ve zdravotnictví, zemědělství, školství i v dopravě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá