Úvodem se hovořilo o memorandu, které v uplynulých dnech podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou společností. „Budeme-li vycházet ze stanoviska některých ústavních činitelů, tak automaticky můžeme říct, že je to nedůležitý dokument a cár papíru. Pokud se ale na to budeme koukat jako právníci, tak víme, že existuje něco jako legitimní očekávání. Česká republika podepsala s jedním ze subjektů memorandum. Je to věc, o které se domnívám, že může vyvolat legitimní očekávání,“ sdělil a připomněl kauzu Diag Human.
Představitelé ČSSD přitom stále trvají na tom, že je to memorandum, nikoliv smlouva, z které by vyplývaly pro Česko nějaké povinnosti. „Pokud by to ale byl bezcenný pár papíru, tak proč by se podepisoval,“ sdělil Hrádela se slovy, že jeho názor je odlišný od názoru sociálních demokratů.
„Podívejme se, co je v tom memorandu napsáno,“ sdělil také to, že jej zaráží, že memorandum hovoří o celé České republice. „Jen v jediné odrážce se píše o Cínovci. Vše ostatní je stavěno do poněkud širší roviny než do projektu Cínovec,“ dodal Hrádela a poukázal na web společnosti, kde se hovoří o určitých legislativních předpokladech. „A tyto legislativní předpoklady zachycují například poplatky za těžbu nerostů,“ řekl. Nerosty pod zemí však podle něj patří státu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef