„Navrhl jsem kouskování a jako nosič TV, kde by mohl být migrační večerníček – nějaká vlídná tvář, třeba Zdeněk Svěrák by něco málo před zprávami vysvětlil národu,“ píše Král.
A česká lidová tvořivost na sebe nenechala dlouho čekat. Internetem začal kolovat obrázek Zdeňka Svěráka jako večerníčka, jenž zdraví muslimským „Alláhu Akbar“.
Česká televize se již v minulosti stala terčem kritiky za určování názoru k uprchlické krizi. V září totiž odvysílala na své stanici Déčko pořad, v němž dětem ukazovala to, že uprchlíci jsou vesměs hodní a potřebují pomoct. „Buďte bez obav, spolehněte se, pomůžeme vám,“ telefonuje moderátor z Planety YÓ uprchlíkům z Planety NE.
„Proč, proč? Protože je na jejich Planetě NE nechtějí. A my je nemůžeme nechat, aby ve vesmíru pluli na svých vratkých korábech,“ uvedl moderátor na vysvětlenou, že prchají z hororové planety. „Na Planetě NE je to od rána do večera samý horor. Proto odtud všichni utíkají. Ani se jim nedivím,“ řekla spolumoderátorka.
Nyní je pro změnu terčem kritiky herec Miroslav Donutil, který namluvil pro Českou televizi pohádku „Pravdivý příběh o Sněhurce“. I přestože v pohádce není o uprchlících ani slovo a byla odvysílána v listopadu, mnozí píší na Facebooku nenávistné komentáře k jeho osobě. V pohádce je přitom pouze zmíněno setkání Sněhurky, jež měla dle slov vypravěče pleť bílou jako mléko, s černochem, kdy se oba diví tomu, že když jeden sáhne na druhého, nemá jinak zbarvený prst. „Nebyly ani bílé, ani černé. Byly světlehnědé,“ popisuje následnou lásku a vizáž dětí Donutil. Video pohádky se nyní s vulgárními komentáři šíří na antiislámských částech českého Facebooku.
Celou pohádku najdete ZDE.
„Tohleto vážně točí ČT za naše poplatky? Nemluvě o prostituování Donutila?“ pozastavuje se glosátor Petr Paulczynski. Ještě rázněji se vyjádřil Petr Sedláček, který je znám svojí podporou předsedy hnutí Blok proti islámu Martina Konvičky a sociologa Petra Hampla. „Nechodťe na nic s Donutilem, ať nemá ani na suchý chleba,“ píše.
Svoji kritiku připojil i sám Hampl. „Vlasta Burian za okupace natočil satirický pořad, kde se vysmíval Janu Masarykovi. Prý to byl jeho nejhorší výkon za celou kariéru – bylo vidět, že mu to je proti mysli. Vzpomněl jsem si na to, když jsem viděl Miroslava Donutila číst multikulturní pohádku o Sněhurce a černochovi od Aloise Mikulky,“ píše Hampl s tím, že Mikulka je dle jeho názoru nejgeniálnější pohádkář v této zemi. „Ale nevěřil bych, že tahle patlanina je od něj,“ podotkl.
„Ubohé, nudné, ani stopy po obvyklém mikulkovském nadhledu a jeho vtipech. Úplně z toho čiší snaha odbýt tu práci co nejrychleji, říct politicky korektní sdělení a mít pokoj. Osobně nevidím žádný důvod, proč by bílá žena nemohla chodit s černochem a proč by bílý muž nemohl mít třeba kubánskou milenku. Ale je třeba kvůli tomu vytvářet takové stupidní agitky? Nebylo by lepší nechat to na lidech, aby si vybrali sami?“ táže se Hampl.
K věci se vyjádřil též teplický radní za TOP 09 Dominik Feri. Na Facebooku napsal:
ČT uvedla v listopadu pohádku vyprávěnou Miroslavem Donutilem s názvem "Pravdivý příběh o Sněhurce". Už v úvodu zazní, že Sněhurka "měla ale jednu velkou vadu – bílou pleť jako mléko" a kvůli ní se jí na slunci dělají pihy. Pak příběh pokračuje, tu nějaký trpaslík atd. a končí tak, že potká černocha, vezmou se a mají děti, které na sluníčku být mohou a pihy se jim nedělají.
Naštvané matky už reagují: "Co je tímto večerníčkem sledováno? Stydět se za svou bílou pleť a vidět ji jako nějakou vadu? Připravit naše děti na proud migrantů tmavší pleti? Připravovat naše dcery od malička na to, že černý muž je řešením jejich ‘‘bílých problémů‘‘?"
Dobře, ta pohádka může být vrcholně pitomá (ne proto, že ji vypráví Donutil, ale příběhem). Nicméně hledat multikulti prvky v jedné pohádce z celého cyklu je spíš stihomamem a snahou rozfoukat požár z pár oharků
Nicméně pokud jste náhodou Sněhurka, nepiště mi do komentářů, ale do zpráv
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef