Koncem července skončilo šestileté působení Aleny Vitáskové v čele Energetického regulačního úřadu. Za ty roky si zažila hodně, možná víc než si kdokoli z nás umí představit.
Kvůli zákonné podmínce nyní nesmí rok v energetice působit. Nudit se však rozhodně nebude. „Ve své celoživotní práci chci pokračovat. Na všech pozicích jsem pracovala pro náš národ, pro české občany, a proto jsem založila Institut Aleny Vitáskové, který se věnuje podpoře lidských práv a svobod,“ zmínila v úvodu interview Vitásková.
Brzy jí vyjdou další knihy – druhý díl trilogie Solární baroni bude mít podtitul „Příprava mé vraždy“ a třetí závěrečný díl ponese název „Vrazi v taláru“.
„Rok jsem měla naříženou policejní ochranu. Nežádala jsem ji, nechtěla jsem to. Když mi vyhrožovali, nechodila jsem nikam plakat, že se bojím. Dostala jsem ji nařízenou v noci z ničeho nic a tři měsíce byla zostřená, že se mnou jezdili se samopaly, hlídali bydliště, nonstop jsem měla ochranu. Ztratila jsem soukromí i program, protože jsem měla přísně nařízeno, kam můžu a nemůžu jít. Takže se něco muselo dít. Není legrace, když s vámi spadne výtah,“ prozradila s tím, že výtah prý spadl s jejím přítelem.
V prvním dílu knihy Vitásková píše, že solární byznys je spojen nejen s nezažraností, politickou a justiční podporu, ale i s vraždami. „Už byl kvůli tomuto někdo zavražděn?“ zněla otázka na Alenau Vitáskovou.
„Čtěte druhý díl mé knihy. A vražd je tady málo? Někdo se třeba ‚zasebevraždí‘ sám dvaceti sedmi ranami a pak se ještě třeba zastřelí. Ubodá se, pak ubodaný zajde do sklepa a tam se zastřelí,“ narážela na to, že mnohé případy uzavřené jako sebevraždy mohly probíhat úplně jinak.
Krajský soud v Brně poslal nepravomocně Vitáskovou na osm a půl roku do vězení. Stalo se tak oni v únoru s tím, že už při samotném průběhu soudního řízení byla celá řada pochybností. Tehdejší šéfka ERÚ je podle soudu vinna z nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Vitásková svou vinu od počátku důrazně odmítá. Do úřadu nastoupila až sedm měsíců po udělení uvedených licencí.
Proč byla podle svých slov odsouzena?„Protože jsem nic neudělala. Protože jsem poukázala na tunel. Protože vadím systému. Protože jsem poukázala na nesmyslně vysoce nastavené výkupní ceny pro solární elektrárny. Zastavila jsem další podpory a tím jsem ušetřila dohromady asi 700 miliard korun a ty někomu chybějí. Ty peníze někdo chtěl a ten někdo je nedostal, takže Vitásková začala vadit,“ uvedla v pořadu Horké téma.
CELÉ VIDEO SLEDUJTE ZDE:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka