Vzhledem k odlišnému postoji Ruska se v Radě bezpečnosti OSN nepodařilo odsouhlasit rezoluci, která by odsoudila užití chemických zbraní režimem prezidenta Bašára Al-Asada v Sýrii a donutila jej ke spolupráci při vyšetřování incidentu.
Zatímco 10 z 15 členů Rady rezoluci odsouhlasilo, Rusko text rezoluce rázně zamítlo, stejně tak učinila i Čína. Rezoluce RB OSN musí být schválená jednomyslně. V tomto případě k jejímu schválení tedy dojít nemohlo. Rezoluce navržená Francií, Velkou Británií a Spojenými státy rázně odsoudila užití chemických zbraní ze strany vlády prezidenta Asada a její přijetí by znamenalo, že by se Asadův režim musel podřídit doporučením expertů z Organizace pro zákaz chemických zbraní a dalších mezinárodních expertních skupin.
Změnit postoj Ruska se v Radě bezpečnosti pokoušel stálý zástupce Velké Británie při OSN v New Yorku Matthew Rycroft. „Prezident Asad svým posledním chemickým útokem dal jasně najevo, že nehodlá respektovat podmínky mírového řešení konfliktu stanovené při setkání v Astaně, čímž poškozuje i kredibilitu Ruska,“ uvedl britský diplomat.
„Nejde zde přitom jen o oběti posledního chemického útoku; nesmíme zapomínat na dalších 13 a půl milionu lidí, kteří kvůli Asadovi potřebují humanitární pomoc, potřebují, aby v zemi nastal mír,“ pokračoval Rycroft.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib