„Hlavní výzvou je dokázat se rozhodnout. Musíte přijmout morální rozhodnutí, že máte větší právo kontrolovat, kdo přijde do vaší země, než jaké právo mají ostatní, aby požadovali vstup do vaší země. To je to morální rozhodnutí, které musejí evropské vlády jednotlivě nebo kolektivně přijmout. Když se stát rozhodne, že vstup do něj bude možný pouze na hraničním přechodu a s pasem, musejí to ostatní lidé akceptovat. Když se někdo bude pokoušet do takového státu stejně vstoupit jiným způsobem, není to už vstup, ale je to invaze. Státy nebo celý kontinent na to pak ale musejí jako na invazi reagovat,“ udeřil v rozhovoru australský expremiér.
Pokud by se o něco podobného pokusili lidé na letišti, byl by zastaven provoz, a to i za použití násilí. Takže proč totéž Evropa nedělá na své pozemní hranici v Řecku či Itálii, ptá se Australan. A přidává i lidštější pohled na věc. Kdyby Evropané jasně řekli běžencům, že je nepustí na své území, dříve či později by se migranti přestali snažit prchnout na vratkých lodích přes rozbouřené moře a přestali by se topit a platit za smrtící cestu cenu nejvyšší. Evropané by tak jasně vyřčeným zákazem zachránili mnoho životů.
Australané migranty odesílali např. na ostrov Nauru a pravda je, že někteří z běženců se pokusili australskou vládu vydírat. „Je pravda, že někteří lidé se pokusili o sebepoškození. Udělali to, aby morálně zastrašili australskou vládu. Ale já si nemyslím, že australská vláda ani žádná jiná vláda má podlehnout podobnému morálnímu vydírání,“ vyjádřil svůj názor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp