Věda a výzkum možná nedostanou přidáno, jak se předpokládalo

10.09.2013 11:39 | Zprávy

Věda a výzkum možná nedostanou přidáno tak, jak se ještě před třemi měsíci předpokládalo. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka v demisi navrhla jako základ pro financování vědy střednědobý výhled, který je o 1,7 miliardy nižší než rozpočet schválený minulou vládou. Jediné možné navýšení je u Technologické agentury ČR, která by podle střednědobého výhledu nemohla zahájit žádný z nových programů pro aplikovaný výzkum.

Věda a výzkum možná nedostanou přidáno, jak se předpokládalo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaměstnanec v laboratoři

Zprávu přinesla ČTK. Agentuře to dnes řekla místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová. Rada se dnes sejde na pracovním jednání, aby situaci řešila. Jednání o rozpočtu vláda minulý týden podle Kopicové přerušila. "Rada při přípravě návrhu rozpočtu dojednala obtížný kompromis s jednotlivými správci kapitol státního rozpočtu. Musíme před předložením jakéhokoli jiného rozpočtu s poskytovateli znovu jednat. Řešení závisí také na tom, v jaké výši dostaneme prostředky na TA ČR," řekla ČTK.

Navýšit rozpočet na vědu a výzkum rozhodla těsně před svým koncem minulá vláda Petra Nečase. Příští rok měl vzrůst o 1,5 miliardy korun, z toho miliarda měla jít přímo na excelentní výzkum. Celkové navýšení se mělo promítnout i do let 2015 a 2016. Současný rozpočet na vědu a výzkum je 26,1 miliardy korun.

Návrh rozpočtu měl podle dřívějších vyjádření Kopicové zajistit stabilizované výdaje na rozvoj výzkumných organizací, na specifický výzkum na vysokých školách, na programy udržitelnosti nových výzkumných infrastruktur vybudovaných z fondů EU a také výdaje na aplikovaný výzkum.

Na konci srpna Rusnokova vláda přidala víc peněz například aplikovanému výzkumu, konkrétně schválila nový výzkumný program Delta, který jako první podpoří spolupráci českých firem se zahraničním výzkumem. Ze státního rozpočtu má do něj jít přes tři čtvrtě miliardy korun a jeho celkové výdaje přesáhnou miliardu. Zelenou dostalo i vyhlášení čtvrté veřejné soutěže za zhruba 1,8 miliardy korun v programu Alfa.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…