Konflikt na Ukrajině je podle Podaného neoddělitelně spojen s propagandistickou kanonádou všech stran. Důsledkem toho podle něj je, že soudný člověk hledí s nedůvěrou na víceméně každou zprávu z médií, jedno zda ruských, ukrajinských nebo českých.
„Ale co chtít od médií, která dnes stále častěji fungují na principu stáda ovcí. Zabečí-li jedna, rozbečí se hned i ostatní. Aniž se namáhají otočit hlavou a podívat se, zda vlk či medvěd (ten se teď hodí lépe) jsou skutečně už jen kousek od ohrady,“ napsal Podaný, který roky pracoval v České televizi a nejvíce se proslavil jako zpravodaj v Německu.
Vrcholem podle novináře byly komentáře na vyslání ruského humanitárního konvoje na Ukrajinu. V hysterických protiruských tirádách se podle něj ztratila nejen objektivita a nadhled, ale už i obyčejná lidskost a soucit s trpícími lidmi ve válečné zóně. „I jinak obvykle zdrženlivé sdělovací prostředky nenechaly na akci nit suchou a jejich titulky se hemžily výroky jako: trojský kůň, Putinova truckerská šou, podezřelý náklad, cynismus Moskvy a tak podobně,“ píše komentátor, který si nevzpomíná, že by kdy byla jakákoliv humanitární akce podrobena takové zášti.
Přitom podezírat Rusy, že by v náklaďácích chtěli převážet něco jiného než potraviny nebo léky, je podle něj na hraně pohrdání inteligencí čtenářů. „Jen naprostý idiot by přišel na nápad ukrýt zbraně i v konvoji, k němuž upírá zraky celý svět,“ píše.
Čtenáři však prý navzdory propagandě začali právě v souvislosti s humanitárním konvojem vnímat, že na východě Ukrajiny se kromě bojujících jednotek pohybují též civilní obyvatelé, kteří zažívají těžko představitelné útrapy. Noviny dokázaly na tuto vlnu zareagovat, a tak se během dvou dní z anonymích třísek, létajících při kácení teroristického lesa, staly opět lidské bytosti.
Operativně se přizpůsobila i kyjevská vláda, která nyní posílá vlastní humanitární konvoj, a rovněž Brusel, který na něj pohotově přispěl miliony eur. A dokonce i ministerstvo zahraničí USA začalo najednou mluvit o zdrženlivosti a omezení civilních ztrát.
Toho, že v Kyjevě dochází ke změnám taktiky a větším ohledům na místní obyvatelstvo, si povšiml i redaktor serveru Britské listy Karel Dolejší. Ten připomněl televizní vystoupení analytika z Rady národní bezpečnosti Andrije Lysenka, který ohlásil, že ukrajinské jednotky ustupují od záměru velkého obklíčení separatistů. Novým cílem má být přerušení kontaktu povstalců s jejich zázemím v Rusku.
Podle Dolejšího je zřejmé, že krize nebude vyřešena vojensky, ale politicky. Ukrajina může mít pocit, že mezinárodně politická situace je jí nakloněna, a proto slevila z požadavku na rozhodné a jednoznačné vojenské vítězství, při kterém by východní oblasti vlastní země utopila v krvi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav