Velký poradce amerických prezidentů zveřejnil zásadní úvahu: Toto teď musí USA udělat vůči Rusku, Číně a muslimům

08.11.2016 21:21 | Zprávy

Matador americké zahraniční politiky, poradce několika amerických prezidentů Zbigniew Brzezinski se i ve svých 88 letech zajímá o mezinárodní situaci. V pozici zahraničně-politického poradce Baracka Obamy sepsal úvahu, v níž prohlašuje, že role USA jako světového policajta končí, ale neexistuje velmoc, která by mohla tuto roli převzít. V zájmu USA je spolupráce s Ruskem a Čínou tak, aby třaskavý sud Blízkého východu neohrozil celý svět. Nový americký prezident tedy musí udělat následující....

Velký poradce amerických prezidentů zveřejnil zásadní úvahu: Toto teď musí USA udělat vůči Rusku, Číně a muslimům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA na ambasádě v Praze

Vzhledem k tomu, že éra globální dominance Spojených států končí, musí převzít vedení procesu restrukturalizace globální architektury moci.

Pět základních pravd, které se týkají vznikající redistribuce globální politické moci a násilného politického probouzení na Středním východě, signalizuje nástup nové globální restrukturalizace.

Pět pravd

První z těchto pravd je ta, že Spojené státy jsou z politického, ekonomického a vojenského hlediska stále nejmocnějším subjektem světa, ale vzhledem ke komplexním geopolitickým změnám regionální rovnováhy už nejsou globálně imperiální velmocí. Ale také žádná jiná taková neexistuje.

Druhou pravdou je, že Rusko zažívá poslední fázi záchvatu svého imperiálního poklesu (devolution). Je to bolestivý proces, Rusko není osudově vyloučeno - pokud bude jednat rozumně - z toho, aby se stalo případně vedoucím evropským národním státem. Ovšem v současné době si bezdůvodně znepřáteluje některé země v islámském jihozápadě bývalého SSSR, jakož i Ukrajinu, Bělorusko a Gruzii, nemluvě o Baltských státech.

Třetí pravdou je, že Čína neustále roste, i když v současné době pomaleji, jako případný rovnocenný rival Ameriky, ale zatím pečlivě se vyhýbá tomu být přímou výzvou Americe. Vojensky se zdá, že hledá průlom v nové generaci zbraní, zatímco trpělivě zvětšuje stále velmi omezenou námořní moc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou veřejnou službou?

Když budu déle jak půl roku bez práce, tvrdíte, že pak lidé budou muset nastoupit veřejnou službu. Nemyslíte, že to ale pro řadu nich může být nedůstojné, a že třeba řada z nich za to, že si nemůže najít práci ani nemůže? Netvrdím, že všichni, ale ono najít si slušnou práci není tak snadné a úřady p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

20:25 Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

Zelené pivo za 60 korun, pomlázka i za několik stovek, grilovací klobása XL za 130 a také dubajské j…