Jeho předsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake už na rozdíl od vládních kolegů z ostatních stran normu podpořila s tím, že "směřuje ke zvýšení transparentnosti majetkového vyrovnání s církvemi".
Návrh vládního stanoviska se nicméně opírá o námitky, že zveřejňování nebylo povinné ani při předchozích restitučních zákonech a že na vydávání státního majetku bude dohlížet Nejvyšší kontrolní úřad. "Samotné doručení výzvy na vydání majetku povinné osobě ještě neznamená, že výzva je oprávněná a že majetek bude skutečně vydán," připomíná se také ve stanovisku. Podle něj je požadavek na veřejnou kontrolu celého procesu pouze proklamativní a neřeší všechny důsledky.
ČSSD chce zveřejňovat všechny žádosti o navrácení majetku
Novela by měla podle ČSSD veřejnosti poskytnout aktuální informace o všech žádostech o navrácení movitého i nemovitého majetku. Na jejich základě by pak občané prý mohli zkontrolovat, zda je žádost oprávněná, a případně zabránit vydání majetku, na který se církevní restituce nevztahují.
Církve mají podle současného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk