Vraždy, drogy, tunely. Po roce 89 prý letěla kriminalita nahoru, teď už je to trochu lepší

26.10.2014 15:22 | Zprávy

Zlomový rok 1989 přinesl vedle změny režimu i výraznou změnu skladby trestných činů na českém území. Především kvůli skokovému nárůstu majetkové kriminality vzrostl počátkem 90. let počet evidovaných trestných činů téměř čtyřnásobně. Vůbec nejvíce trestných činů zaznamenala policie v roce 1999, od té doby kriminalita podle statistik setrvale klesá, stejně jako ve zbytku Evropy. V rozhovoru pro ČTK to uvedl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Miroslav Scheinost, podle něhož je aktuálním problematickým jevem recidiva pachatelů.

Vraždy, drogy, tunely. Po roce 89 prý letěla kriminalita nahoru, teď už je to trochu lepší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dopravní kontrola

"Objevila se kriminalita, která tady dříve nebyla - kriminalita hospodářská, kriminalita proti soukromému vlastnictví," zavzpomínal Scheinost na první roky po sametové revoluci. Jeho kolegyně z institutu, psycholožka Alena Marešová, ale připomněla, že za totality se také kradlo hojně, a to ze socialistického majetku. "Pokud by se tato trestná činnost více objevovala v tehdejších statistikách, možná by se od těch současných zas až tolik nelišily," podotkla s nadsázkou.

Otevření hranic po změně režimu podle Scheinosta nepředstavovalo pro českou kriminalitu žádný ostrý kvantitativní zlom. "Vlivy zvenčí jako nelegální migrace či organizovaná prostituce se v policejních zjištěních začaly projevovat až kolem roku 1994 či 1995," poznamenal.

Československo a později Česká republika se staly tranzitním územím, přes které přecházeli migranti, některé pašované zboží jako například drogy, ale i pachatelé z východu i z jihu Evropy dále na západ. Podíl cizinců na trestné činnosti nicméně zůstal až dodnes relativně konstantní: celorepublikově se pohybuje okolo 6,5 procenta, což je výrazně nižší číslo než v Německu, Rakousku či Francii. "Cizinci tady spíše odpočívají a lížou si rány," glosovala Marešová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je to doopravdy s těmi F-35?

Vy tvrdíte, že je bez souhlasu USA použít nemůžeme. O co svá tvrzení opíráte? Protože já četl třeba i článek na Idnes, kde se píše že je to jen nepravdivá fáma - https://www.idnes.cz/zpravy/nato/f-35-letoun-pentagon-armada-obrana-usa-trump-vypnuti-kill-switch.A250321_165847_zpr_nato_inc

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 12


Osobnost měsíce

Ing. Zbyněk Stanjura

  • ODS
  • ministr financí
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

20:22 Právník Kolman nad vládními plány proti Putinovi: Dává smysl zdejší snědený krám bránit?

Máme skutečně zvyšovat výdaje na zbrojení, jak chce Fiala a Černochová? Má vůbec cenu bránit zdejší …