Van der Bellen je známý svými liberálními názory, a ostatně také proto jej volila drtivá většina rakouských muslimů, kterých žije v zemi podle nedávno zveřejněného odhadu ministerstva vnitra více než 700 000. Bývalý šéf Zelených a také příznivec komunistických idejí se dlouhodobě staví pro otevřené hranice a jako jeden z mála rakouských politiků zcela otevřeně podporuje přijímání migrantů z Afriky a Blízkého východu.
Ve světle jeho postojů a výroků se zdálo, že prezident již nemůže ničím překvapit. Nicméně jeho aktuální návrh přece jenom vyvolal údiv. Během diskuse se studenty ve Vídni k překvapení všech přítomných prezident navrhl, že by jeden den v roce mohly rakouské ženy na důkaz solidarity se svými muslimskými kolegyněmi rovněž chodit zahalené. „Ženy mají právo nosit šátek a oblékat se jakkoli chtějí. A nejenom muslimské, ale všechny ženy,“ poznamenal prezident a dodal, že pokud bude nadále tak bujet islamofobie, tak „přijde den, kdy budeme muset všechny ženy – ano, všechny ženy – požádat, aby si ze solidarity s muslimkami oblékly šátek"
Prezidentova slova o dnu solidarity s muslimskými ženami byla téměř okamžitě podrobena kritice na sociálních sítích. Až na pár výjimek je uživatelé Facebooku či Twitteru považují přinejmenším za „nepromyšlená“. Rakušané jsou sice považováni za mimořádně tolerantní, o čemž svědčí i jejich rozhodnutí zvolit si za prezidenta právě Van der Bellena. Ovšem podle studie politologa Petera Hajka, jejich vztah k islámu rozhodně není jednoznačný.
Studie byla publikována v rakouských médiích přibližně před měsícem a její závěry jistě rakouskému prezidentu příliš velkou radost neudělaly. Šedesát procent respondentů se totiž na adresu muslimů vyjádřilo kriticky, byť na samotné uprchlíky se Rakušané skrze prsty rozhodně nedívají. Za alarmující zjištění lze považovat, že pouze čtvrtina respondentů považuje soužití s muslimy za bezproblémové.
Ze studie jasně vyplynulo, že na rozdíl od prezidenta obyvatelé země nepovažují za problém islamofobii, ale spíš jednání některých svých muslimských spoluobčanů. Konkrétně zákaz úplného zahalování žen ve veřejném prostoru podpořilo 80 % respondentů. S tvrzením, že islám patří do Rakouska, souhlasilo pouhých sedm procent dotazovaných. Obecně Rakušané v rámci studie konstatovali, že soužití s přistěhovalci je snadnější než soužití s muslimy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro