Významný vědec: Řítíme se do záhuby. V Sýrii se bojuje o vodu

02.12.2017 14:27 | Zprávy

Profesor David Štorch v rozhovoru pro server Seznam.cz/zpravy varuje, že se řítíme do záhuby. Na planetě ubývá pitná voda, zato přibývá zón, kde se skoro nedá žít. O pitnou vodu se ostatně už teď vedou války. Třeba v Sýrii. Příčiny té války jsou různé, ale nakonec vždycky někde v pozadí najdeme boj o zdroje, boj o vodu.

Významný vědec: Řítíme se do záhuby. V Sýrii se bojuje o vodu
Foto: pixabay.com
Popisek: Srpen - ilustrační foto

„Z mého hlediska je nejhorší růst lidské populace, růst lidské spotřeby... a to, že vlastně ubývá ta příroda,“ upozornil vědec. Růst populace se v tuto chvíli zpomaluje, ale i tam, kde se růst populace zpomaluje, lidé využívají zdroje planety. „Varující je úbytek pitné vody,“ zvedá varovně prst vědec. O vodu se jednou může vést i válka. „Koneckonců už to vidíme v Sýrii. Sice můžeme mluvit o tom, že ta válka má různé příčiny, ale stejně je někde v pozadí válka o zdroje, o vodu a tak,“ pokračuje varovně odborník.

Pokud bude současný neblahý trend pokračovat, dospějeme nejen k válkám, ale také k hladomoru, ke genocidám a tak podobně. „Takže rozumím tomu správně, že by mírný úbytek lidstva planetě prospěl?“ zeptal se moderátor Adam Junek. „Ano, ano,“ potvrdil Štorch.

Neměli bychom prý zapomínat na jednu věc. Když vymřou opylovači, tak si jen těžko vypěstujeme nějaké ovoce. Zkrátka musíme ochránit přírodu, abychom mohli na planetě žít. První, co se nabízí k ochraně planety, je podle Štorcha nekupovat výrobky z palmového oleje, protože plantáže palem vytlačují deštné pralesy. Palmový olej se dnes využívá jako biopalivo a to je podle Štorcha velký problém, protože si člověk ničí původní přirozené prostředí.

„Z mého hlediska jsou biopaliva omyl a udělala víc škody než užitku. Kvůli biopalivům se dnes pěstují plantáže na úkor původních lesů a to já považuju za jeden z největších problémů,“ nebere si servítky vědec. Chybné tedy je pěstovat i obří pole řepky, protože se kvůli tomu potlačuje biodiverzita české přírody.

Pár slov padlo i k prezidentu Zemanovi, který se v oblasti přírody věnuje především situaci na Šumavě. To, jak o ní mluví, však podle Štorcha ukazuje, že tématu nerozumí. „Tam působil jako ignorant, jako člověk, který tomu nerozumí,“ říká vědec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…