Z Ukrajiny: Ve Lvově chtějí pojmenovat fotbalový stadion po Stěpanu Banderovi

20.03.2021 15:41 | Zprávy

V ukrajinském Lvově chtějí pojmenovat stadion po Stěpanu Banderovi, který usiloval o vznik samostatného ukrajinského státu, ale ve jménu této ideje se neváhal spojit ani s Adolfem Hitlerem a nechal své stoupence páchat neuvěřitelná válečná zvěrstva.

Z Ukrajiny: Ve Lvově chtějí pojmenovat fotbalový stadion po Stěpanu Banderovi
Foto: Václav Fiala
Popisek: Slavnostní průvod v Kyjevě ke 110. výročí narození nacionalistického vůdce Stepana Bandery

Stěpan Bandera, jeden z předních bojovníků za samostatný ukrajinský stát, patřil také k neznámějším kolaborantům s nacistickým Německem. Bandera věřil, že mu Adolf Hitler poskytne prostor k vybudování samostatného ukrajinského státu stojícího mimo struktury Sovětského svazu.

Když zjistil, že tyto jeho naděje jsou marné, začal Bandera a jeho stoupenci za druhé světové války bojovat jak proti vojákům nacistického Německa, tak proti Sovětům, ale také proti Polákům a Čechům žijícím na Podkarpatské Rusi. Jeho stoupenci se přitom dopouštěli bestiálních zločinů proti civilnímu obyvatelstvu.

Obyvatelé Lvova chtějí po kontroverzním bojovníkovi za ukrajinskou svobodu pojmenovat stadion. České čtenáře o tom s odvoláním na zahraniční média informuje deník Právo.

Lvov by tak následoval příklad ukrajinského města Ternopil, kde pojmenovali stadion po Romanu Šuchevyčovi, ukrajinském nacionalistovi, který se v minulém století podílel na vraždách Poláků i Židů. Tento krok odsoudil Joel Lion, izraelský velvyslanec na Ukrajině.

„Požadujeme okamžité zrušení tohoto rozhodnutí,“ napsal na Twitteru a upozornil, že jde o „nechvalně proslulého kapitána policejní jednotky Schutzmannschaft Batallion 201“.

Primátor Ternopilu tehdy oponoval, že Šuchevyč byl vzorný velitel, ale také skvělý sportovec a ukrajinský vlastenec, takže město na svém rozhodnutí nic nezmění.

„Šuchevyč byl nejen vzorným velitelem, ale také výtečným sportovcem a vynikal v řadě sportovních disciplín,“ citoval rozhlas Radio Svoboda Serhije Nadala, primátora Ternopilu.

V jiných částech světa se fotbalové stadiony obvykle pojmenovávají po osobnostech, které měly alespoň nějakou souvislost s kopanou do míče. V Budapešti nedávno nově otevřeli Stadin Ference Puskáse, pojmenovaný po nejslavnějším hráči maďarské historie. V Madridu je zase stadion pojmenován po Santiago Bernabeuovi, slavném funkcionáři, za jehož úřadování se mužstvo proslavilo.

V Česku není pojmenovávání stadionů po osobnostech příliš zvykem, výjimkou je třeba Zimní stadion Ivana Hlinky v Litvínově, nebo Andrův stadion v Olomouci, pojmenovaný po podnikateli Josefu Anderovi, který inspiroval a financoval jeho stavbu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …