Z názorové stránky Lidových novin: Zeman a Konvička možná mají pravdu. Ale vystupují tak, že to člověka musí urážet

06.06.2015 8:46 | Zprávy

„S islámem je svízel. Kdo říká, že ne, že islám Evropě přináší jen obohacení, v lepším případě si lže do vlastní kapsy, v horším případě voličům,“ zkonstatoval dnes na názorové straně Lidových novin komentátor Zbyněk Petráček. Podle něj přece nelze nevidět, kolik muslimů si nárokuje právo žít v Evropě a zároveň požaduje, aby Evropa přizpůsobila islámu svá pravidla.

Z názorové stránky Lidových novin: Zeman a Konvička možná mají pravdu. Ale vystupují tak, že to člověka musí urážet
Foto: Vít Hassan
Popisek: V Teplicích proti muslimům

„Tento týden přinesl dvě ukázky problému. Spočívá v paušalizaci, v odmítání nikoliv společenských patologií spjatých s muslimy, ale islámu jako náboženské víry, kterou vyznávají dvě miliardy lidí,“ konstatuje Petráček. První ukázka se podle něj týká prezidenta Miloše Zemana, na jehož loňské výroky o odpudivém charakteru islámu zareagovala Saúdská Arábie, druhá ukázka se týká docenta Jihočeské univerzity Martina Konvičky a jeho Iniciativy Islám v ČR nechceme, jež narazila v akademickém prostředí v Olomouci. 

„Zeman i Konvička mají v mnohém pravdu. Upozorňují na skutečná rizika. Ale vystupují tak, že to nemůže nepůsobit urážlivě. Varují před ohrožením západních hodnot, ale takovým způsobem, který tyto hodnoty sám porušuje,“ zmiňuje Petráček.

Bude-li Evropa nadále rozvíjet svůj korektní diskurz, bude-li nadále prosazovat příkazy (kvóty pro imigranty), zákazy (kriminalizace islamofobie, již prosadilo Švédsko a chystala Británie) a umlčování kritiky, obliba lidí jako Zeman a Konvička podle Petráčka spíše poroste.

Když totiž na Zemanovo obvinění dvou miliard muslimů reaguje sama Saúdská Arábie, je to užitečný signál. „Saúdi mu nastavují meze dryáčnictví. Jeho dryáčnické paušalizace, výmysly, zkreslené citáty, nedoložené výroky, tedy vše, čím beztrestně dráždil ‚v kauze Peroutka‘, v kontextu islámu tvrdě narazily. To je užitečná lekce,“ říká Petráček. Zároveň se přimlouvá za to, aby akademická půda tak, jako se tomu stalo v případě Konvičkovy kampaně iniciativy Islám v ČR nechceme, nebyla jevištěm dryáčnických politických a ideologických kampaní.

„Ať se na tu půdu zvou sporné osobnosti z celé šíře názorového spektra. Ať tu přednášejí a se studenty diskutují lidé jako Chomsky, Žižek, Wilders i Le Penová. Ale netahejme tam kampaně proti islámu ani proti sionismu,“ uzavřel komentátor Petráček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…