„Nebyl shromážděn dostatek důkazů k prokázání skutečného úmyslu,“ stojí v dopise zaslaném Mustafové ze státního zastupitelství. Protože se před soudem musela bránit před obviněním ze šíření nenávistných zpráv a na svou obhajobu musela vynaložit určité náklady, po verdiktu může žádat o náhradu těchto nákladů.
Sama Mustafová tvrdí, že je členkou etnické menšiny, takže vlastně nemůže být rasistickou ani sexistickou vůči mužům. Na podporu této ženy se vyjádřilo asi 2 000 lidí, ale proti ní asi 20 000. Žádali propuštění Mustafové z univerzity. Působila na postu úřednice pro rozmanitost. Mustafová si získala pozornost už tím, že v dubnu tohoto roku uspořádala diskusi, kam měly přístup jen studentky, nikoli studenti, a to ještě jen studentky černé barvy pleti a příslušnice etnických menšin. Stejně tak na diskusi měli přístup příslušníci tzv. nebinární skupiny, které nelze označit ani za muže, ani za ženy.
Celý spor ale zdaleka neskončil. Může dojít ještě k odvolání.
V komentáři k celé kauze na serveru deníku The Guardian se lze dočíst, že Mustafová nepochybně udělala řadu chyb. Výrok „zabij všechny bílé muže“ je kontroverzní, ale vyjadřuje určitou míru frustrace feministek ze společenských poměrů.
Komentář v angličtině naleznete zde
Charlie Brinkhurst-Cuff píše, že Mustafová rozhodně nevyzývala ke genocidě bílých mužů. Šlo prý pravděpodobně o reakci na hash tag „zabijte všechny muslimy“, který v té době také koloval po sociálních sítích. Podobných nenávistných projevů je sociální síť plná, a to ještě mnohem nenávistnějších. Výrok úřednice z univerzity je v porovnání s tím jen „slabý odvar“. Řada žen navíc trpí on-line šikanou. Díky medializaci případu se to prý stalo i Mustafové. A zatímco ona musela před soud, pisatelé, kteří ji šikanovali on-line, se soudu pravděpodobně vyhnou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp