Zablokují nám přístup k penězům? Nejnovější zamýšlená bruselská regulace děsí banky i střadatele, analytik mluví o cestě do pekla

11.08.2017 12:02 | Zprávy

Evropská unie zkoumá možnosti omezení výběru z bank, které se ocitly v problémech. Při potížích konkrétního peněžního ústavu by bylo možné na pět a v naléhavých případech až na dvacet pracovních dnů zablokovat prostředky na účtech střadatelů. Ti se tak pomalu dostávají do pasti ve spojitosti s omezováním hotovostních plateb, protože by se při problémech své banky ocitli zcela bez prostředků. Nad tímto záměrem EU ale nejásají ani zástupci bankovního sektoru, protože se obávají, že by si lidé v případě platnosti takového opatření začali vybírat peníze hned v brzkých stádiích vzniku problémů, nebo i jen při nepodložených spekulacích o potížích banky.

Zablokují nám přístup k penězům? Nejnovější zamýšlená bruselská regulace děsí banky i střadatele, analytik mluví o cestě do pekla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bankomat

Ani trochu na občany členských zemí Evropské unie, ale zato na státy samotné a také na banky myslí při svých chystaných opatřeních všichni ti, co z Bruselu svými příkazy a zákazy čím dál více sešněrovávají život 440 milionům lidí, počítáno už bez Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Potvrzením jsou nejen plány na omezení plateb v hotovosti, ale také úvahy o tom, jak co nejvíce pomoci bankám, které se ocitly v potížích. Evropská unie proto zkoumá možnosti omezit lidem v takových peněžních ústavech po určité období výběry. Předpokládá se, že by bylo možné prostředky na účtech střadatelů zablokovat na dobu až pěti pracovních dnů, v naléhavých případech až dvaceti pracovních dnů, tedy prakticky celý kalendářní měsíc.

„Je vidět, že Brusel tuší v eurozóně další problémy, když se snaží vymyslet regulaci, která by jednotně omezila možnost vybírat peníze z bankomatů. Naše země je naštěstí mimo eurozónu, tak se nás to netýká,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz ekonom Petr Mach, europoslanec a předseda Svobodných. Zástupci bankovního sektoru se obávají, že pokud by taková omezení platila, tak by lidé začali vybírat své prostředky hned v brzkých stádiích vzniku problémů, nebo třeba i jen při nepodložených spekulacích o potížích banky. „Když bude nějaké bance hrozit toto úřední omezení výběrů, znamená to de facto stav bankrotu. Nikdo nebude chtít přijít o své peníze, takže lidé začnou peníze vybírat hned, jak se začne spekulovat o tom, že banka nemá dost hotovosti. Tato regulace nezabrání ‚runům na banky‘, naopak je může urychlit,“ upozorňuje Petr Mach.

Při vkladu či výběru se na střadatele pohlíží jako na podezřelého

„Neznám detaily toho návrhu, nicméně všechny cesty, náměty, podněty, návrhy vedoucí k omezování dostupnosti střadatelů k jejich prostředkům, považuji za cestu do pekel, za cestu větší kontroly lidí a jejich výdajů a jejich vydělávání, za cestu k větší nesvobodě. Všechny pokusy, které na jedné straně vedou k tomu, že klienti budou moci méně a méně pracovat s hotovostí, a více a více budou muset využívat služeb finančních institucí, a zároveň zvyšování pravomocí, ať už států, nebo finančních institucí, mi přijdou jako nevhodná kombinace, která vede k menším svobodám, k větším kontrolám, k omezování toho úplně nejzákladnějšího, co člověk má. Vždyť si legálně vydělal nějaké peníze a v zásadě s nimi nemůže svobodně disponovat podle svého,“ říká pro ParlamentníListy.cz analytik a expert na bankovnictví Patrik Nacher.

Podle něj tyhle úvahy o možném znepřístupnění bankovních vkladů povedou k tomu, že se lidé zamyslí a sami zabrzdí dosavadní vývoj. „Protože si řeknou, že tohle už nechtějí, že si chtějí sami rozhodovat, zda budou platit kartou, nebo v hotovosti, kolik si vyberou. Ono totiž už dnes něco takového funguje, že když vybíráte prostředky ze svého účtu, tedy své peníze, tak musíte napsat, k jakému účelu. Když vkládáte peníze, tak se vás ptají, kde jste je vydělal, jakým způsobem a podobně. Já vím, že tam člověk může napsat cokoli, nicméně je to obtěžující. A už dnes jsme v té pozici, že se z určitého úhlu pohledu na klienty, kteří přinesou do jakékoli finanční instituce nějaký obnos peněz, nebo naopak nějaký vybírají, pohlíží jako na člověka potenciálně podezřelého, když to řeknu jemně,“ podotýká Patrik Nacher.

Problém je, že banky jsou nuceny kupovat vládní a evropské dluhopisy

Přitom každý má právo si se svými vydělanými a zdaněnými penězi nakládat podle svého. „Může je mít v bance, může je mít doma pod polštářem, může je investovat do zlata, může za ně koupit akcie, nemovitosti, cokoli. Může je vybrat. Veškeré úvahy, které budou lidi limitovat – a ještě ve jménu šlechetných důvodů, které to ospravedlní – jsou cestou do pekla. Je to taková salámová metoda, každou chvíli se přijde s nějakou omezující podmínkou, což v lidech vybuduje přesně opačný efekt a začnou mít obavy, proč se tohle děje. Už jenom samotné úvahy vyvolávají v lidech negativní konotace, protože téma peněz je pro ně velice citlivé. I pouhé veřejné proklamace na toto téma vzbuzují v lidech nedůvěru a obavy, že by se jim sáhlo na peníze, nebo že by byl omezen či znemožněn přístup k jejich vlastním penězům,“ dodává bankovní analytik.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…