Schapiro nejprve odmítl, že by ambasáda USA měla něco společného s protesty proti prezidentu Miloši Zemanovi, jak se v médiích objevilo. Tehdejší protesty byly charakterizované červenými kartami, které lidé na demonstrace proti Zemanovi nosili. „Americké velvyslanectví nemělo nic společného s protesty proti prezidentu Zemanovi v roce 2014 nebo jindy. V naší zemi také příliš nesledujeme fotbal, takže je skutečně pravda, že mi někdo musel vysvětlit, co červená karta vůbec znamená,“ tvrdil Schapiro.
Prý jej mrzí, když lidé naznačují, že by Spojené státy mohly zorganizovat takový protest. A proč si to někteří lidé myslí? „Všichni víme, že v dnešní Evropě jsou síly, které chtějí lidi rozdělovat. Síly, které chtějí vnuknout podezíravost vůči USA a někdy vytvářejí příběhy nebo konspirační teorie, aby Spojené státy pošpinily,“ uvedl Schapiro. Na přímou otázku, jaké to síly jsou, pak uvedl: „Rusko a skupiny s Ruskem spřízněné. Ale myslím, že v této zemi nemají jejich aktivity velkou závažnost,“ řekl Schapiro.
Připustil, že byly časy, kdy Zeman nebo jeho mluvčí chtěli vyvolat určité rozepře. „Ale my jsme se nikdy nenechali rozptýlit a soustředili se na naše poslání zde,“ uvedl končící velvyslanec. A jak se osobně cítil v roli „otloukánka“ pro Pražský hrad nebo Kancelář prezidenta? „Na této zkušenosti bylo pozitivní, že mě naučila vypěstovat si hroší kůži, protože já opravdu zastávám názor, že pokud byste nechtěl být za nic kritizován a zajistit, že nikdo nebude nespokojený s čímkoli, co uděláte, pak byste jen musel sedět na velvyslanectví, nevyjadřovat se veřejně o věcech, ve které věříte. Ať už jde o Ukrajinu, toleranci, nebo občanská práva. Pak vás nikdo kritizovat nebude, budete jen chodit na večírky. Ale skutečnost je taková, že přinejmenším třikrát do týdne, ať na ulici, nebo někde v restauraci, mě oslovují lidé a děkují mi za to, že vyjadřuji názory o určitých hodnotách. Když se někdy podívám na sociální média, lidé tam někdy píší hrozné věci, ale je to součást mé práce. Takže osobně jsem byl možná párkrát rozčarován, na začátku, když tohle vše pro mě bylo ještě nové. Ale nyní vím, že nikdy nebudu litovat ani se nikdy omlouvat za to, že veřejně zastávám hodnoty, ve které osobně věřím a v něž věří i má země.“
Uvedl také, že při každém osobním setkání se prezident Miloš Zeman choval naprosto korektně a osobně k němu nic negativního necítí.
Klíčovým okamžikem byla Schapirova kritika prezidenta Zemana za to, že jel do Ruska na oslavy Dne vítězství. Považuje svá slova z dnešního pohledu za chybu? „Řekl jsem přesně toto: Byl jsem tázán na názor na to, že se prezident Zeman zúčastní vojenské přehlídky, na které, pokud si dobře vzpomínám, odřekli účast všichni představitelé spojeneckých zemí. To bylo v době vrcholící krize na Ukrajině. Já jsem tehdy řekl: ,Mně nepřísluší říkat českému prezidentovi, kam má jezdit. Všichni bychom měli vzdávat poctu těm, kteří se obětovali v boji proti fašismu, ale bylo by poněkud nevhodné, kdyby byl jediným evropským vůdčím představitelem na pódiu před defilujícími ruskými vojsky, které v té době narušovaly suverenitu svého evropského souseda.‘ Když se na to zpětně podívám, je těžké nenahlížet to prizmatem dějin. Moje rodina zde žila za první republiky a v roce 1939 musela utéct poté, co se svět ostudně nebyl schopen postavit za malou zemi, kterou obsadila velká země. Když došlo k událostem na Ukrajině, nemohl jsem jenom sedět a mlčet a jsem rád, že tam nakonec nejel,“ uvedl Schapiro.
Na otázku, jestli si myslí, že to byla chyba, odpověděl, že ne. „Udělal bych to znovu,“ řekl.
Celé video je ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam