Podle nezávislé irácké neziskové organizace Ústav pro energetiku řídí Islámský stát produkci 30 000 barelů ropy denně v Iráku a dalších 50 000 barelů v Sýrii. Ropu poté prodává na černém trhu za zvýhodněnou cenu čtyřiceti dolarů za barel, což je více než dvakrát méně než je standardní cena. Denně tak na tom ISIS vydělává 3,4 milionů dolarů. Díky téměř jednomu stu milionů dolarů měsíčně tak mohou islámští radikálové financovat své teroristické útoky a neustále lákat nové dobrovolníky z celého světa. Poukazuje na to, že pokud chtějí být Spojené státy a jejich spojenci v boji proti islámským teroristům úspěšní, musím jim zabránit v prodeji této ropy.
„Informace o financování ISIS nejsou nijak zvlášť překvapující. O to víc je však překvapivé, že trvalo spojencům více než rok, než se na tuto věc začaly zaměřovat. V aktuálním textu publikovaném agenturou Bloomberg se píše, že i po více než roce leteckých úderů proti cílům islamistů jsou jejich finanční zdroje stále stejné. Analytik Benjamin Bahney radí, že je třeba jít po ropě. Bloomberg nicméně správně poznamenává, že i bez ropy má Islámský stát dostatečné prostředky na to, aby vzdoroval ještě několik dalších let. Získává peníze také z prodeje sexuálních otrokyň, z výkupného a má dostatek zemědělské půdy,“ uvádí šéfredaktor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro