Podání formálně směřuje proti ministerstvu vnitra, které má jako centrální zadavatel smlouvu z právního hlediska "na svědomí". Ministerstvo práce je z právních důvodů zmíněno jen jako uživatel systémů. Zástupci fondu dnes připomněli, že skoro dvoumiliardová zakázka byla zadána bez veřejné soutěže a byla "navěšena" na rámcovou smlouvu státu, která se týkala dodávání operačních systémů. Vnitro takovou smlouvu podepsalo s Microsoftem, respektive s Fujitsu. "Máme jasné důkazy o tom, že co se stalo, prostě není v pořádku," řekl novinářům zakladatel NFPK Karel Janeček.
Zničili plně funkční systém
Nadační fond také kvůli kauze napsal dopisy šéfům Fujitsu i Microsoftu, kde svůj pohled na situaci vysvětluje. Podobný dopis odeslali zástupci fondu i Evropské komisi. Mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová v reakci připomněla, že ÚOHS se věcí už několik týdnů zabývá z podnětu KDU-ČSL. "Podle závěrů auditu, které nechalo vypracovat ministerstvo vnitra jako jedna ze dvou smluvních stran, byl zvolený postup MPSV v pořádku," podotkla.
Zopakovala tvrzení ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), že resort současným řešením ušetří v letech 2012 až 2014 přes 1,5 miliardy korun. Případná částka, která úspory popírá, mohla podle ní vzniknout pouze sečtením všech nákladů ve všech dodatcích smlouvy do roku 2015. Ty se však týkají především běžného počítačového provozu MPSV, ne jen vybavení úřadů práce.
"Tady byl plně funkční software, který výplatu dávek řídil. Vyvíjel se 18 let, jeho dopracování by stálo jen desítky milionů," řekl člen správní rady fondu Stanislav Bernard. Místo toho však podle něj ministerstvo práce vypsalo zakázku za miliardy a zneužilo k tomu rámcovou smlouvu původně sloužící k jinému účelu.Připomněl, že asi miliardu z částky měla poskytnout Evropská komise. "Je zcela jasné, že při první zevrubné kontrole komise dojde k tomu, že tuto miliardu neposkytne," podotkl.
Ve hře je 740 milionů
Jančura a jeho Student Agency, která je podle svého majitele také softwarovou firmou, návrh podali, protože formálně splňují podmínky potenciálního uchazeče o zakázku. ÚOHS tak může rozhodnout o zrušení smlouvy i dodatků, nikoliv jen o udělení pokuty. Zastaveno by tak mohlo podle fondu být plnění smluv za přibližně 740 milionů korun.
Fond už 23. února kvůli zakázce podal trestní oznámení na ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho náměstka Vladimíra Šišku pro podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace v obchodním styku, přijetí úplatků a dalších. "Šiško, Drábku, váš byznys skončil, vraťte provize. Nic nebude," poznamenal dnes k návrhu na ÚOHS Jančura.
Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova reforma. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic. Podle odborářů, opozice ale i zástupců ODS a Věcí veřejných přechod nebyl dobře připravený. Nový počítačový systém nefungoval a úředníci museli v lednu pracovat přesčas a také o víkendech. Klienti si zas stěžovali na fronty a na to, že peníze přišly později než obvykle.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp