Zatímco se řeší covid: Volební zákon. Vystrčil byl překvapen

03.03.2021 14:50 | Zprávy

Má se zavést se změnou volebního zákona korespondenční hlasování? I takový dotaz padl na on-line debatě okolo rozhodnutí Ústavního soudu, které se zúčastnili šéfové obou komor, jak Radek Vondráček, tak i Miloš Vystrčil. „Opět jsem vykázal Volného ze sálu,“ vysvětloval Vondráček svůj pozdní příchod na diskusi. „Já jsem až překvapen, jaké míry shody jsme dosáhli na tomto poměrně reprezentativním setkání,“ uznal Vystrčil.

Zatímco se řeší covid: Volební zákon. Vystrčil byl překvapen
Foto: screen: FCB Miloše Vystrčila
Popisek: Miloš Vystrčil

Think tank Institut pro politiku a společnost pořádal on-line debatu na téma změny volebního zákona a jeho dopadu na politické strany. Debaty se zúčastnil i předseda Senátu Miloš Vystrčil a předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Před pár týdny byly Ústavním soudem zrušeny některé pasáže volebního zákona. Dosavadní volební zákon prý upřednostňoval velké politické strany před těmi menšími.

Vystrčil na úvod pověděl, že v ústavě je jasně napsáno, že Poslanecká sněmovna se volí na základě poměrného systému a i ten nález Ústavního soudu tu proporcionalitu jasně zdůrazňuje. „Téměř se mi zdá, že nedává moc prostoru pro to, abychom sestavili to složení té Poslanecké sněmovny jinak, než proporcionálně, to znamená odpovídajícím způsobem dle procentního zisku těch jednotlivých stran a případně koalic, které se do Sněmovny dostaly,“ řekl předseda Senátu. Prý se tedy budou snažit opravit volební zákon tímto směrem.

Předseda horní komory též citoval úryvek z nálezu Ústavního soudu. „Myšlenkou té podstaty poměrného zastoupení a jejího naplnění je právo na zastoupení v Parlamentu, které má každá skupina voličů v poměru, který odpovídá velikosti jejího podílu na celkovém počtu voličů,“ zdůraznil Vystrčil. Dle něj tedy Ústavní soud říká jasně, že v Poslanecké sněmovně má být tolik zástupců té strany, která odpovídá podílu na celkovém počtu voličů. Prý tedy při tvorbě volebního zákona není kam uhnout.

Prozatím se prý sešly stálé komise pro ústavu obou komor a udělal se seminář o změně volebního zákona. Semináře se zúčastnili odborníci, kteří tedy pověděli, co přesně v nálezu ústavního zákona je. „My jsme to potom přepsali a rozdali na setkání všem poslancům a senátorům, kteří o to měli zájem, aby si případně mohli přečíst, co si myslí o tom nálezu Ústavního soudu lidi, kteří se tím celý život zabývají,“ pokračoval Vystrčil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…