"V Norsku bylo v roce 2002 přes padesát pacientů a osmnáct mrtvých, v Estonsku o rok dřív asi 150 pacientů a myslím, že 65 mrtvých, takže rozsahem byly tyto epidemie větší," řekl Právu Hovda.
Lék může i snížit následky otravy
Hovda vysvětlil, že fomepizol funguje podobně jako alkohol. Zasahuje do přeměny metylalkoholu na toxické produkty, hlavně kyselinu mravenčí. Je to tím, že se naváže na alkoholdehydrogenázu čili enzym, který vede k této přeměně. Na rozdíl od alkoholu nevyvolává vedlejší účinky, nemá vliv na mozkové funkce. Může dokonce při včasném podání zmírnit následky po otravě metylalkoholem.
Norský lékař uvedl, že lék je určen především pro pacienty v těžkém stavu, ale není žádná kontraindikace v tom podat tento protijed pacientům, kteří jsou už nějakou dobu hospitalizování. Hlavním cílem je totiž potlačit účinek metylalkoholu. Pokud v krvi ještě je nějaká hladina metanolu, je vhodné zahájit léčbu tímto přípravkem.
Norsko poslalo České republice dvacet balení fomepizolu jako dar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr