Zeman před lidmi: Českou televizi ovládá úzká skupina zvaná „pražská kavárna“. Jednou za ním prý přijela ČT na Vysočinu a nestačil se divit

08.12.2015 22:57 | Zprávy

REPORTÁŽ Prezident Miloš Zeman je na cestě po Ústeckém kraji a úterní večer trávil debatou s občany v Lounech. Při diskusi občanům navrhl, co by se dalo dělat s koncesionářskými poplatky pro ČT, pochválil elektronickou evidenci tržeb a také vysvětlil, proč vždy přeje svým oponentům bolest.

Zeman před lidmi: Českou televizi ovládá úzká skupina zvaná „pražská kavárna“. Jednou za ním prý přijela ČT na Vysočinu a nestačil se divit
Foto: Hanka Brožková (KPR)
Popisek: Miloš Zeman v Benešově nad Ploučnicí

Na začátku debaty prezident zavtipkoval na adresu kritiků svých výjezdů do regionů, a poznamenal, že kdyby seděl celou svou prezidenturu jen na Hradě nebo na zámku v Lánech, byl by to neobyčejně pohodlný život.

„Prezident má poslouchat názory občanů, přemýšlet o nich, a podle možností je přenášet dál,“ myslí si Miloš Zeman. Poté mu jeden z diváků připomněl, že jako prognostik před mnoha lety v Lounech přednášel středoškolákům. Zeman přiznal, že si to nepamatuje, ale pokud je prý zájem, klidně může půlhodinovou přednášku o prognostice poskytnout divákům i nyní.

Další z diváků se pak ptal prezidenta, proč se musí lidé dívat na Českou televizi, kde jejich prezidenta každý den urážejí, anebo rovnou cenzurují, co se děje. Kdo chce něco vědět, musí podle něj sledovat soukromá média, která přitom ze svých koncesionářských poplatků neplatí. „Proč Česká televize neslouží tomutu lidu, ale nějaké skupině, která ji uchvátila, nějakým fanatikům, kteří nám neříkají pravdu?“ ptal se občan. Prezident reagoval bonmotem: „Já si Českou televizi platím proto, aby o mě šířila co nejvíce pomluv. Protože pak si lidé říkají: Toho Zemana bych jinak nevolil, ale po tomhle ho volit budu.“ Vážně pak dodal, že ČT je v zajetí velmi úzké skupiny osob. „Je to ta skupina, které někdy říkám pražská kavárna,“ dodal Zeman. To podle něj vylučuje objektivitu. Právě proto by podle prezidenta bylo rozumné zrušit koncesionářské poplatky, aby se na českém mediálním trhu vyrovnaly podmínky.

Zrušení koncesionářských poplatků by podle prezidenta mohlo být buď úplné, nebo jenom pro důchodce. Třetí variantou je tzv. „asignační model“, ve kterém by se občan mohl rozhodnout, zda peníze věnuje na ČT, nebo na jiný veřejně prospěšný účel.

Pokud jde o ČT, prezident prý navíc pochybuje, zda své prostředky vynakládá hospodárně. Ilustroval to na zážitku z doby, kdy ještě žil na Vysočině a občas za ním jezdily televizní štáby udělat rozhovor. „Když přijela Prima, tak přijeli tři lidé. Kameraman, režisér a technik. Ale když přijela Česká televize, tak mi na chalupu přijel mikrobus s dvaceti lidma,“ prozradil. Říkal si prý, kde na to berou peníze. A pak si uvědomil, že každý z nás na tento způsob fungování přispívá svým koncesionářským poplatkem.

Dalšímu tazateli prezident přiznal, že nemá problém s tím, když jej někdo kritizuje. A dokonce jej prý ani neuráží, když jej někdo nazývá „ovarem“, má totiž toto jídlo neobyčejně rád. A navíc zastává názor, že nejlépe člověka znemožníte tím, když mu dáte šanci znemožnit se sám. Co mu však v poslední době vadí, je hanobení státních symbolů. Třeba prezidentská standarta, to není žádný majetek Miloše Zemana. „Možná vám to bude připadat silné, ale ti lidé, kteří ji sundali, udělali přesně to, co udělal Reinhard Heydrich, když poprvé dorazil na Pražský hrad. Když tam přijel poprvé, nechal sundat prezidentskou standartu,“ připomněl. „Urážet lidi můžeme, ale urážet svou vlast, to dokáže jenom hlupák,“ dodal prezident. Taková hloupost podle něj může být i nebezpečná.

Stejný občan pak vyjádřil názor, že za současný stav světa mohou především miliardáři z Bildebergu. „Obama, Merkelová a další politici, vy tedy ne, jsou podle mého jen takové loutky, které jsou jimi tahané,“ zajímal jej názor prezidenta. Ten však nesouhlasil. „Bildeberg, to je společenství bezvýznamných důchodců, kteří se opájí tím, že kdysi dávno byli mocní politici,“ objasnil. Ví prý, že kdysi byl mezi tyto důchodce přizván i Karel Schwarzenberg. Pokud podle něj někdo ovládá politiky, tak to jsou nejrůznější mafie, které na politiky obvykle něco vědí a tím je vydírají. Rozhodně ale ne bilderbergský „luxusní domov důchodců“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, Radim Panenka

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…