"Já jsem pozval oficiálně pana Barrosa na vztyčení vlajky Evropské unie na Pražském Hradě. Na Pražském hradě jsou dva stožáry, takže jeden bude pro českou vlajku a druhý bude pro evropskou vlajku. Nevidím v tom žádný rozpor," řekl novinářům Zeman.
Ekonomické problémy Evropy
"Pan předseda Barroso je velmi zainteresován na tom, aby došlo k co nejdřívější schůzce s panem prezidentem Zemanem," řekl po dnešní schůzce se budoucím prezidentem Füle. Eurokomisař prý Zemanovi přivezl od Barrosa osobní vzkazy a pozvání. "Bavili jsme se s panem prezidentem, jak na ně reagovat," řekl bez dalších podrobností. Zpět do Bruselu prý odjíždí "s některými pozitivními vzkazy" od Zemana.
Zeman po svém zvolení pozval Barrosa na Hrad, aby společně vyvěsili vlajku Evropské unie. Zástavu EU nad svým sídlem vytrvale odmítal končící prezident Václav Klaus, který je známým kritikem unie.
Po Fülem Zeman přijal francouzského ambasadora Pierrea Lévyho, který mu přijel vyřídit gratulaci od prezidenta Françoise Hollandea. Zeman s velvyslancem dále jednal o situaci v Evropě a ekonomických tématech. Zmínili také dostavbu Temelína, z níž byla vyloučena francouzská Areva. Podle Lévyho toho společnost lituje.
Pojede Zeman do Egypta?
"Hovořili jsme i o operaci v africkém Mali a tom, jak je důležité bojovat proti terorismu," dodal Lévy. Češi do Mali vysílají vlastní vojenský tým, který bude střežit velitelství v hlavním městě Bamaku, kde působí francouzské ozbrojené síly. Zeman podle Lévyho v budoucnu navštíví Francii. O konkrétním datu však s budoucím prezidentem nehovořil.
S Egyptským velvyslancem Muhammadem Ibráhímem Abdalem Hakamem Zeman poté mluvil o situaci v Egyptě. "Směřujeme ke kompletnímu ustavení našich demokratických institucí v Egyptě," sdělil Zemanovi velvyslanec. Těší se prý, že Zeman v brzké době jeho zemi navštíví. Hakam také zvolenému prezidentovi předal gratulaci prezidenta Muhammada Mursího.
V Egyptě 27. dubna začnou parlamentní volby, které skončí v červnu. Hlava státu a vlivné Muslimské bratrstvo si od voleb slibují, že ukončí neklidné období politické transformace po protivládní revoltě před dvěma lety.
V zemi panují hluboké rozpory mezi islamistickými stranami, které po svržení Husního Mubaraka v únoru 2011 ovládly politickou scénu, a sekulárnější opozicí, která se snaží organizovat svou činnost.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp