Na úvod rozhovoru si s sebou čínská, anglicky hovořící moderátorka vzala plyšového krtečka, se kterým podle svých slov vyrůstala, s tím, že o existenci České republiky ví jen na základě jeho animovaných filmů. Prezident Zeman s úsměvem poznamenal, že si stále pamatuje čínský název pro krtečka.
„Jak vnímáte ty změny v našich bilaterálních vztazích?“ dotázala se moderátorka Zemana, který odpověděl, zda zná počítače a jejich funkci restart, která se podle něj nejvíce přibližuje současným vztahům mezi ČR a Čínou, jelikož předchozí česká vláda neměla s Čínou dobré vztahy. „Mezi Čínou a bývalou vládou České republiky panovaly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou. Ta totiž byla příliš submisivní vůči tlaku ze strany USA a Evropské unie. Nyní jsme opět nezávislou zemí, která zakládá vlastní zahraniční politiku na svých národních zájmech,“ dodal Zeman s tím, že Česká republika nezasahuje do vnitřních záležitostí cizích zemí.
„Doufám, že návštěva čínského prezidenta bude velmi dobrou příležitostí pro podepsání mnoha bilaterálních smluv. Víte, co je ale nejdůležitější? Bezpečné útočiště. Přátelské prostředí, důvěra a spolupráce a Česká republika by mohla být tímto bezpečným útočištěm pro Čínu,“ řekl prezident Zeman s tím, že by Česká republika mohla být čínským „hubem“ v Evropě, odkud by se dále šířily čínské investice.
Zeman dále připomněl velký roční růst HDP České republiky a podotkl, že by Česká republika mohla být první zemí, kde vyroste ryze čínská banka, která by pak svoje pole působnosti rozšířila dále do Evropy. „Je to výborný nápad, který reprezentuje historickou zkušenost,“ dodal Zeman.
„V Evropě je dobrá komunikace mezi západem a východem, neexistuje však prakticky žádná komunikace ze severu na jih,“ řekl Zeman s tím, že je třeba vytvořit dopravní infrastrukturu napříč Evropou, a proto je dobré využít zkušenosti čínských firem s její výstavbou.
„Je to velmi silný a přátelský člověk, má smysl pro humor a dokáže se smát. A já vždy dokážu ocenit politika, který se dokáže usmát. Můžete tvrdit, že je to jen malý detail, ale není. Bez úsměvu je každý politik nedůvěryhodný,“ řekl prezident Zeman o čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi.
„Myslím, že tohle přátelství začalo při mé druhé návštěvě Číny,“ řekl Zeman s tím, že jej tehdy Si Ťin-pching přivítal jako „starého přítele“, a to je také jeden z důvodů, proč jej pozval do zámku v Lánech. „Víte, osobní chemie mezi politiky je nezbytnou podmínkou pro vytvoření vztahů,“ dodal.
„Čínský boj proti japonské intervenci byl velmi důležitou částí druhé světové války,“ řekl Zeman s tím, že pro Evropu skončila druhá válka v květnu 1945. „To je ale nesmysl, druhá světová válka skončila v Asii kapitulací Japonska,“ dodal s tím, že Japonsko bylo spojencem Adolfa Hitlera a z čínského boje proti japonskému fašismu také vyplývá silný historický základ pro přátelství obou našich zemí.
„Znáte českou hudbu?“ zeptal se Zeman a zmínil, že v rámci kulturní kooperace je možné šířit v Číně naši hudbu, naše populární české komedie, české sklo. Zmínil také potřebu se usmívat. „Občas se potřebujete smát a občas potřebujete vidět komedii. A české komedie, staré komedie, některé z nich i starší dvaceti let, jsou skvělé a já je doporučuji,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa