Zpochybňování práce policie? Senátor Antl, bývalý státní zástupce, posílá rázný vzkaz

26.08.2017 16:34 | Zprávy

ROZHOVOR Je policejní stíhání Andreje Babiše načasované? Podle senátora Miroslava Antla, právníka a bývalého státního zástupce, který se specializoval na nejzávažnější násilnou kriminalitu a organizovaný zločin, je s podivem, že se politici i novináři pustili do policistů. Dozor vykonává státní zastupitelství a na něj by měly být směřovány všechny dotazy a obavy. Překvapen je i proto, že se ministr spravedlnosti vyjadřuje spíše k práci policie, což je resort ministra vnitra a tedy ČSSD, než ke státnímu zastupitelství, jež je v jeho gesci. Zpochybňování případu ze strany hlavy státu komentuje Antl pro ParlamentniListy.cz lakonicky, a to, že „zpochybňuje práci všech orgánů činných v trestním řízení opakovaně“.

Zpochybňování práce policie? Senátor Antl, bývalý státní zástupce, posílá rázný vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Miroslav Antl skládá senátorský slib

Opět se zpochybňuje práce policie, nyní v případu exministra Babiše. Co na to říkáte?

Je nutno především zdůraznit, že garantem a tedy i „šéfem“ přípravného řízení trestního je státní zástupce, který odpovídá za správný postup policejních orgánů prakticky už od „nápadu“ věci. Policejní orgán s ním musí komunikovat, tedy informovat ho o svých úkonech a ty zásadní s ním dokonce předem konzultovat, aby nedošlo k procesní chybě, která by zhatila celé další vyšetřování. Ostatně státní zástupce má jasně uloženou povinnost provádět prověrky vyšetřování a ukládat závazné pokyny policejnímu orgánu…

Takže vůbec nechápu, že se všichni, zejména politici, pustili do policistů. Zřejmě proto, že česká policie spadá pod ministra vnitra, kterého se však tato konkrétní kauza nijak nedotýká – a on by tedy o ní neměl být ani blíže informován. Všichni – včetně médií –  by se tedy měli s takovými svými dotazy obracet na dozorového státního zástupce, který také jako jediný může posoudit, jaké informace z probíhajícího trestního řízení může sdělit, a to i z pohledu taktiky budoucího vyšetřování. Významné narušení dalšího vyšetřování pak může způsobit i nahlížení do spisů politiky, zejména těmi, kteří jsou spřáteleni s podezřelými. O povolení k nahlížení do spisů v rámci řádně probíhajícího trestního řízení, respektive stíhání, dle trestního řádu rozhoduje konkrétní policejní orgán a „přezkumně“ dozorový státní zástupce. Podle mého názoru by skutečně pověřeným poslancům, členům mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR mělo stačit přezkoumat žádost policejního orgánu, jak ostatně správně zmínil i místopředseda dotčeného výboru, poslanec Martin Plíšek.

Není přesto aktivita policie před volbami poněkud zvláštní? Ovlivňování voleb prostřednictvím policie, státních zástupců by nás přece „hodilo“ někam do Střední Asie či do Afriky…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…