Západní Evropu a především Německo prý čeká mírný hospodářský růst. Švejnar očekává, že by se mohlo dařit i v Česku. Mohli bychom se dočkat růstu 1,8 % HDP. Na nápady ministra Babiše kouká smíšeně. „Ta politika zvýšení přídavků na druhé a třetí dítě, tam bych šel ještě dál, než je plánováno. Trochu problematická je třetí sazba DPH. Ekonomové prosazují vždy co nejjednodušší systém, ale já bych do té třetí sazby nedával ani tak léky, ale třeba pitnou vodu. Léky si kupujeme jednou za čas, vodu si kupujeme každý den,“ upozornil Švejnar.
ČNB měla svou intervenci lépe vysvětlit
Z tohoto hlediska by tedy uvítal, kdyby existovala jen jedna sazba DPH a lidem, pro které je to příliš vysoká sazba, nějak pomoci. Co se týče nepřátelskosti návrhů vůči podnikatelům, na což upozorňuje exministr financí Kalousek (TOP 09), Švejnar zde nabízí trochu jiný pohled. Podnikatelé prý byli poměrně hodně zvýhodněni oproti zaměstnancům a podle hosta je na místě zamyslet se nad tím, zda není dobré tuto situaci narovnat. „Bylo by dobré, kdybychom mohli lépe vybírat daně tam, kde se to nedaří a tím snížit daňové zatížení všech občanů,“ poznamenal dále Švejnar.
V pořadu také ocenil intervenci České národní banky z listopadu loňského roku, problém ale vidí v tom, jak tato intervence byla podána. ČNB měla svůj krok lépe vysvětlit. V tuto chvíli hrozí spíše deflace než inflace a ČNB na to zareagovala. Inflace by hrozila v okamžiku, kdyby se ekonomiky silných zemí „zmátořily“ a začaly růst. Pak musí centrální banky odsát peníze z oběhu. Je otázka, zda centrální banky tento krok zvládnou. Podle Švejnara by k němu mělo dojít v horizontu let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp