Výsledky prvního kola volby ředitele České televize považujeme za skandální.
Nikdy v minulosti neměla veřejnost šanci porovnat projekty a odborné předpoklady kandidátů. Nikdy v minulosti se nepřihlásilo několik kandidátů s mimořádnou zkušeností a s výjimečnou kvalifikací. Všichni tito kandidáti byli, až na výjimku, nehorázným způsobem vyřazeni už v prvním kole. Více hlasů dokonce získali kandidáti se zcela banálními projekty, nevýrazným osobnostním kreditem, absencí pracovních výsledků v oboru. Jeden kandidát (Radomír Šimek) v životě nepracoval ve vrcholně kvalifikovaném mediálním prostředí, jeho projekt přináší naprosto nekompetentní představy o roli televize veřejné služby. Případ jiného kandidáta (Jan Svoboda), který bez požadovaného, v České republice nostrifikovaného vysokoškolského vzdělání, postoupil do dalšího kola, zpochybnil celou volbu. V minulosti Rada kandidáty se vzděláním, které neodpovídalo pravidlům konkursu,vyřazovala. Nejméně jeden kandidát (Roman Bradáč) se aktivně podílel na úpadku současné ČT jako dlouholetý člen vrcholného managementu a jeden z nejbližších spolupracovníků Jiřího Janečka. Považovat právě tohoto kandidáta za představitele změn v ČT je zcela nemožné.
Vezmeme-li jen tyto tři nejkřiklavější případy, představuje jejich volba výsměch jakékoliv standardní výběrové proceduře. Tento akt vyvolává podezření z klientelistických vazeb, zákulisních machinací či obchodů, ohrožujících ve svém základě demokracii. Závažné informace, které přinesla média, nasvědčují tomu, že jednání některých členů Rady bylo ovlivněno korupcí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz