Zpráva mimo jiné potvrzuje, že v klíčových oblastech života Romů nedošlo ke zlepšení a významná část z nich v České republice stále žije v podmínkách takzvaného sociálního vyloučení, odloučeni od základních společenských zdrojů.
„Varující je především to, že tento stav stále ve velké míře dopadá i na děti vyrůstající v nepodnětném a znevýhodňujícím prostředí sociálně vyloučených lokalit. Podle zprávy České školní inspekce z loňského roku až 35 procent z nich končí v praktických nebo speciálních školách a tím se snižuje, ne-li zcela zamezuje jejich šance na úspěch na pracovním trhu," uvádí jeden ze závěrů zprávy zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
„V uplynulém roce se uskutečnila i řada pozitivních opatření vedoucích k úspěšnějšímu zapojení Romů do společnosti jako například zvýšení počtu asistentů pedagogů na školách, zvýšení počtu přípravných ročníků na školách, efektivnější fungování Agentury pro sociální začleňování nebo úprava pietního místa v místě bývalého romského shromažďovacího tábora v Letech u Písku. Nicméně s ohledem na uvedené negativní trendy je nutné ještě zvýšit úsilí o integraci vyloučených Romů a předcházet jejich dalšímu sociálnímu propadu," konstatuje dále vládní zmocněnkyně, jež je též výkonnou místopředsedkyní Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz