Masy mudrujících politologů a novinářů nás zahrnují úvahami o politické situaci, ačkoli je celkem přehledná: Babiš a 8 trpaslíků. Ing. Babiš ovšem volby vyhrál jen potud, že získal nejvíc hlasů. Nemá ovšem většinu. A ostatní se shodnou jen na jediném, s Babišem ne, ani tolerovat jeho vládu nebudou. Je samozřejmé, že prezident Zeman pověří majitele hnutí ANO sestavením vlády, a v tuto chvíli se zdá být nepochybné, že ji sestaví. Slibuje, že také z odborníků nejen takových, jako je vojenský expert Stropnický. Je také vysoce pravděpodobné, že prezident Zeman vládu jmenuje a ta v Poslanecké sněmovně nezíská důvěru.
Server ECHO 24, publikoval článek "Babišova vláda bez důvěry? Zeman by vyvolal ústavní krizi, míní právníci" ZDE . Už z nadpisu je evidentní, že článek má hlavně popouzet proti prezidentovi. Takové články píší profesionální novináři, tedy ti, kteří jsou za naplnění očekávání zaměstnavatele placeni. Proto se dozvídáme, že náš prezident je hrozbou, pokud "by umužnil menšinové vládě Andreje Babiše vládnout, aniž by i po třetím pokusu získala důvěru". Způsobil by totiž ústavní krizi. Dozvídáme se, že prezident "prakticky řekl", že není Babišova vina, že s ním nikdo jiný nechce vládnout. Podle "některých scénářů" Babiš důvěru nebude potřebovat, protože jakýsi "Zeman" bude jeho vládu v demisi stejně podporovat.
Ústavní právníci vědí jak na to, podle nich je třeba postupovat nejen podle Ústavy ČR, ale také podle zvyklostí a "obvyklostí". Například odborník na ústavní právo Jan Kysela soudí, že v ústavě je sice napsáno, že prezident vládu po neúspěšném sestavení rozpustit "může" a nikoli musí, ale kdyby to neudělal, způsobil by ústavní krizi. "Nemá jiné východisko, než sněmovnu rozpustit." Pokud by přecejen "Zeman" ani po třech neúspěšných pokusech sněmovnu nerozpustil, "mohla by přijít žaloba na hrubé porušení ústavního pořádku". Prostě jakýsi blíže nespecifikovaný "Zeman" je zločinec, který ohrožuje ústavní pořádek.
Ústavní právník Jan Kudrna podle ECHO24 soudí, že "kdyby to mělo směřovat k tomu, že by tu čtyři roky byla vláda bez důvěry, nebo by někdo dělal kroky, které k tomu směřují, tak by to bylo velmi protiústavní". Nevěděl jsem, že něco může být malinko protiústavní a něco "velmi". "A když všechny přestanou dodržovat zákony, tak nastane anarchie." Asi něco jako Švejkova představa Karlova náměstí a na každém stromě jeden voják bez disciplíny." Velmi mě uklidňuje, že tady anarchie není, protože aspoň někdo dodržuje zákony. Zřejmě to jsou ústavní právníci. Je jistě příjemné zjištění, že ten bordel, který nás zde obklopuje je v mezích zákona, jelikož jsme právním státem, nebo alespoň právnickým.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV