Ivan Hoffman: Svoboda slova

18.01.2015 17:05

Když se v souvislosti s vraždou francouzských karikaturistů zdůrazňuje a hájí svoboda slova, svobodná diskuse je logicky limitována vypjatými emocemi. Řeč je o mrtvých, nikoli o jejich kresbách.

Ivan Hoffman: Svoboda slova
Foto: Charliehebdo.fr, tan
Popisek: Jak vypadal časopis Charlie Hebdo

Tváří v tvář neakceptovatelného zabíjení se nabízí pohlížet na zavražděné kreslíře jako na hrdiny a učinit z nich symbol svobodného tisku, aby jejich smrt nevypadala jako marnost, kterou si navíc vykoledovali. Proto v prvním poryvu zděšení a smutku byl každý spontánně Charlie. S odstupem času se ovšem debatě o karikaturách nelze vyhnout.

Tak jako svoboda člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého, i pro svobodu slova platí nějaké hranice. Vzpomínám si, jak mi kdysi jeden velmi populární humorista na otázku, zda existuje něco, o čem nelze žertovat odpověděl, že žertovat nelze o smrti dítěte.

Svoboda slova není a ani nemá být absolutní. Připomeňme si, jaké pozdvižení vyvolalo několik vulgárních výrazů, které pronesl náš prezident. Představme si, že by se na svobodu slova vymlouvali rasisté. Svoboda bez odpovědnosti bývá nezřídka pouhou svévolí. A aby to nebylo tak jednoduché, vidíme za svobodou slova demonstrovat politické pokrytce, kteří jsou mimořádně alergičtí na svobodné slovo, míří-li kriticky na ně.

Svoboda pak není to, co činí slovo demokratickým, civilizačním či duchovním výdobytkem. Svobodně lze šířit jak pozitivní poselství, tak i nesnášenlivost. Jsou slova, která lidi sbližují, obohacují a slova, která v lidech probouzejí temnotu.

Očekávat od slova, kterým někoho svobodně urážíme, že učiní svět přátelštějším a lepším je nesmysl. Dělat si pak legraci z politické korektnosti, zakládat si na neuctivosti a neslušnosti, je jistě cesta, jak na sebe upozornit, ale je dobré mít na paměti, že v sázce je velice tenká a pracně nabytá civilizační slupka, pod kterou je lidský druh drsným predátorem.

Být korektní, tolerantní a uctivý k odlišnosti druhých zkrátka není zbabělé a směšné. Je to zjevené, ale také pokusem omylem draze zaplacené know-how jak se vzájemně nesežrat. V tomto smyslu ještě díky bohu Charlie nejsme. Ale vážně nám to hrozí. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

20:30 Čím mladší uživatel internetu, tím víc trpěl za komunismu

Tento webový vtip připomíná dnes základní problém naší doby: totální nezájem o minulost, ignoranci h…