Jakub Petruška: Trhem s drahými kovy manipulovali velcí

12.07.2017 13:32 | Zprávy

Posledních několik týdnů se nese ve znamení výrazného poklesu cen drahých kovů. V přepočtu na koruny se tak kovy dostávají na pro investory poměrně atraktivní úrovně. Co způsobilo propad cen?

Jakub Petruška: Trhem s drahými kovy manipulovali velcí
Foto: zlataky.cz
Popisek: Investiční zlato, ilustrační foto

Podíváme-li se o měsíc zpět, pak jsme 6. června zaznamenali cenu zlata kolem 1 293 dolarů a u stříbra 17,6 dolarů za unci. Dnes se pohybujeme okolo hodnot 1 213, respektive 15,65 dolarů za unci. Za měsíc tedy činil pokles ceny zlata cca 80,5 dolarů (6,2 %), u stříbra jde o cca 1,95 dolarů (11 %).

Co ovšem stojí za zmínku, je skok, který zaznamenalo stříbro v prvním červencovém týdnu: po výrazném pádu až na úroveň 14,37 dolarů se téměř okamžitě vrátila jeho cena ke stabilním 15,70 dolarům. Šlo o změny v rozmezí 7–10 %.

Ihned vyvstaly otázky, co se vlastně stalo a proč. Možností odpovědí je několik.

  • Nejpravděpodobnější variantou je nenadálý prodej velkého množství stříbrných futures pozic, a to konkrétně ve výši cca 450 milionů dolarů za minutu. Někdo zkrátka spěchal. Tento agresivní prodej měl všechny charakteristické rysy manipulace s trhem.
  • Další možností je, že kvůli dravosti trhu, kde je povoleno vysokofrekvenční obchodování, došlo k nějaké technické chybě.
  • Možnou příčinou je také lidská chyba – tzv. „Fat finger“, kdy při práci s počítačem dojde ke stisknutí špatného tlačítka a zadání špatných dat.

Je velmi pravděpodobné, že onen skok zapříčinila varianta první, a sice že došlo k manipulaci trhu velkými hráči a k ovlivnění aktuálního vývoje ku vlastnímu prospěchu.

Je třeba ještě zdůraznit, že za poklesem korunových cen je také posilující koruna vůči dolaru a rovněž vůči euru. Dolar se nachází pod hodnotou 23 Kč a je nejníže od ledna 2015. Koruna se přitom ještě v dubnu pohybovala nad 25 Kč, v květnu pak kolem 24,50 Kč. Vůči euru je koruna něco málo nad 26 Kč. Je tedy zjevné, že velký vliv na pokles korunových cen obou kovů měla právě posilující koruna.

Co se týče dlouhodobého pohledu na vývoj ceny zlata a stříbra, je vidět býčí trend. Vzpomeňme si na konec roku 2015, kdy cena zlata klesala až ke kritické úrovni 1 000 dolarů, u stříbra se pohybovala pod 14 dolary za unci. Rok 2016 přinesl nové oživení a nastartování nové růstové etapy a po referendu ve Velké Británii se dostalo až na hodnoty až 1 375 dolarů u zlata a nad 20 dolarů u stříbra.

Dnes se zlato pohybuje nad 1 200 dolary, stříbro kolem 16 dolarů. Je tedy zřejmé, že růstový trend i přes určitou volatilitu, která provází všechny druhy obchodování, pokračuje. Zmiňovaný pokles ale v celosvětovém kontextu nepředstavuje nějakou pohromu, vývoj na finančních trzích totiž také není udržitelný – vznikají bubliny, které narůstají do obřích rozměrů.

Berme tento pokles jednoduše jako pěkný dárek býkům, kteří mohou doplnit své portfolio a připravit se na další výrazný růst.

(autor je investiční analytik)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …