Jan Campbell: Český film v USA

09.07.2017 9:05 | Zprávy

Využil jsem pozvání společnosti LF Moving Pictures navštívit v pátek, 7. 7. filmový festival v Karlových Varech, abych pocítil něco z atmosféry festivalu (nenadchla mě, má daleko k festivalové), něco uslyšel od návštěvníků festivalu, kteří viděli některé filmy (smíšený pocit, žádná jednoznačná chvála jednoho filmu), a v neposlední řadě, abych si udělal lepší představu o nedávném festivalu českých filmů v USA.

Jan Campbell: Český film v USA
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jan Campbell

Nejzajímavější české filmové projekty předchozího roku shlédlo více než 10 tisíc diváků v 18 největších městech USA a Kanady, což podle tiskového sdělení, www.czechthatfilm.com a bývalého GK v LA, Michala Sedláčka z MZV, je největší kulturní akci České republiky v Spojených státech. Putovní přehlídka českých filmů získala své jméno u Američanů před šesti lety, filmem Pouta, režiséra Radima Špačka.

V letošním roce festival odstartoval 23. března a končí v červenci, tradičně v Los Angeles a postupně navštívil San Francisko, Salt Lake City, Austin, Dallas, Denver, Little Rock, New York, Minneapolis, New York, Portland, Phoenix, Washington DC a kanadskou metropoli Ottawu. Letos poprvé přehlídka zavítala do Atlanty a kanadského Toronta. V každém ze zúčastněných měst se vždy koná řada doprovodných akcí, zahajovací a zakončovací recepce, debaty s českými režiséry, tentokrát s Janem Hřebejkem, Filipem Renč a Radkem Bajgarem, s cílem prezentovat ČR jako vhodnou destinaci k natáčení hollywoodských filmů.

Letošní akce nabízí sedm filmů různých žánrů – Učitelka, Lída Baarová, Teorie tygra, Já, Olga Hepnarová, Kobry a užovky, Malá z rybárny a Polednice. Pro zpestření byla v Los Angeles promítána restaurovaná digitální kopie klasického snímku Intimní osvětlení za osobní účasti legendárního režiséra Ivana Passera. Konkrétní program v každém městě vytváří místní spolupracující organizace, proto se může program město od města částečně lišit. Koordinaci v USA zabezpečuje, během tiskové konference Michalem Sedláčkem chválená česká pracovnice konzulátu, Anetka Campbell.

V minulosti festival okořenili svojí přítomností David Ondříček (Ve stínu), Radim Špaček (Pouta), Zdeněk Jiráský (Poupata), Jiří Menzl (Donšajni), Andrea Sedláčková (Rytmus v patách, Fair Play, Svět podle Havla) a Slávek Horák (Domácí péče), který prohlásil: „Festival Czech That Film považuji za velice užitečný projekt, který významně přispívá k propagaci české kinematografie v USA a Kanadě. Mnoho pozitivního jsem o něm slyšel od kolegů a jsem rád, že jsem se ho mohl zúčastnit."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Senátní ZOO a tragikomika výsměchu voličům?

9:45 Pavel Foltán: Senátní ZOO a tragikomika výsměchu voličům?

„Bílý kůň zaveden ze Sněmovny senátní stájí přes kuloár do tzv. „legislativy“ a pak i do jednaček Va…