Než ale označíme pana Zemana za agenta velkoruských zájmů, který je horlivější než sám „jeho pán“, přiznejme mu, že myšlenku federalismu prosazuje i pro Evropskou unii. Když nebudeme na českého prezidenta zlí, budeme si myslet, že to s Ukrajinou snad řekl proto, že je pro něj federalismus vlastně lékem na leccos.
Jedna věc je ale mluvit o federalismu jako o cestě pro Evropskou unii, kde je Česká republika řádným členem, věc druhá je navrhovat federalistické uspořádání cizímu suverénnímu státu, kterému zrovna Rusko anektovalo část území.
Avšak zpět k myšlence federalismu pro Ukrajinu. V první řadě by bylo dobré, kdyby si myšlenku federalismu osvojili nejprve sami Ukrajinci, kteří si sami nejprve prodiskutují a oddebatují, co federalismus vlastně je a není, jestli je pro ně vhodný a v jakém harmonogramu či podobě ho budou zavádět.
Pokud o federalismu pro Ukrajinu diskutují americký a ruský ministr zahraničí, je to trochu zvláštní a leckomu to může zavánět Mnichovem nebo Jaltou. Abychom ale Američanům nekřivdili, nevíme, jestli tuto diskusi vůbec připustili, patrně ne, spíše to vypadá, že známe pouze oficiální stanovisko ruské strany.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz