Jiří Bátěk: Radikální islám jako stín Západu?

14.02.2015 18:10 | Zprávy

Díváme-li se pozorně na dějiny naší západní civilizace, jaké hodnoty a ideje je po staletí vytvářely, narazíme na značné rozpory. Mezi slovy a činy.

Jiří Bátěk: Radikální islám jako stín Západu?
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci

dea Ježíše Nazaretského s jeho „miluj bližního svého jako sebe samého“ vždy silně pokulhávala se skutky mocných církevních představitelů. Ti ho jen marketingově využili, aby pod ním mohli vybudovat církevní organizace za účelem prosazování svých zištných cílů. Vytvořila se dogmata, lidé se rozdělili na dvě skupiny - na správné a na ty špatné (kacíře), proti kterým byla svatá povinnost třeba i vést války. Lid byl pod kontrolou, víra se vyvážela na jiné světadíly, oveček a bohatství přibývalo. Tak to šlo v menší či větší míře po celá staletí. Stačilo přijmout správnou víru, v případě přehmatu zaplatit odpustky – dobro a zlo bylo jasně definované.

Pod rouchem lásky a milosrdenství se však vařil tyglík, na který nebyl pěkný pohled. Inkvizice (jejíž paralelu jsme mohli sledovat ve hnutí Tálibán v Afghánistánu), křižácké výpravy jako prostředek církevní politiky, kolonizace Jižní Ameriky (zpočátku se křesťanští teologové ani nemohli shodnout, zda mají indiáni vůbec duši), morální podpora vysoce postavených italských církevních představitelů při italském tažení v Etiopii, kde Mussoliniho vojska decimovala yperitem domorodé obyvatelstvo, nucené konverze pravoslavných Srbů v Chorvatsku během druhé světové války…pestrá mozaika, na kterou by mohl být hrdý kdejaký extrémista z IS.

Máme nezávislý mezinárodní trestní soud, právní státy, kvalitní zákonodárce dbající na blaho občanů, kteří nepodléhají tlakům různých lobbistických skupin, objektivní veřejnoprávní média, demokratické volby, obchody plné kvalitního zboží. Radost pohledět. Již ale nechceme vidět umírající civilisty díky bezpilotním letounům, čínské fabriky, kde dřou lidé vyrábějící mobilní telefony, které si pak levně kupujeme, bangladéšské textilky chrlící hadry pro Evropu, které se občas promění i s lidmi v suť. Jen kolik civilistů zemřelo po mohutném bombardování Iráku americkým letectvem, kolik v Afghánistánu či Libyi.…nic z toho nás nezajímá. V továrnách totiž otrocky nepracují naši manželé, ale někdo kdesi tam daleko, už neumírají naši synové pod pásy tanků wehrmachtu, ale jen „teroristé“. Nepřítel ztratil jméno, svou tvář.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spolek Chamurappi vydal výzvu uchazečům o zvolení do sněmovny

13:57 Zdeněk Jemelík: Spolek Chamurappi vydal výzvu uchazečům o zvolení do sněmovny

Spolek Chamurappi z.s. vydal dne 24. dubna 2025 Výzvu uchazečům o zvolení do Poslanecké sněmovny v r…