Jiří Vyvadil: Přijde po Krymu osamostatnění Katalánska či Skotska?

17.03.2015 14:31 | Zprávy

Rok 1989 představoval 3. zásadní politicko mocenský zlom ve vývoji lidstva ve 20. století a přinesl další erupci vzniku nových států, opírajících se o právo na sebeurčení do úplného odtržení. Sovětský svaz, tento gigant se rozpadl na celou řadu menších států a přivedl s sebou i obrovské humanitární problémy, když se takřka ze dne na den ocitlo 25 miliónů Rusů v nových státech, z nichž mnohé byly postaveny na vyhroceném nacionalistickém protiruském kursu.

Jiří Vyvadil: Přijde po Krymu osamostatnění Katalánska či Skotska?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Nesmírně krutý, bolestný rozval nastal  i v bývalé Jugoslávii a dlužno dodat, že Západ často  prosazoval takové zájmy, kdy šli katoličtí Chorvaté z jedné strany a islámští Albánci z Kosova z druhé strany proti pravoslavným Srbům. Dodnes je bývalá Jugoslávie plná napětí, nestrávených bolestí a nespravedlností.  A humanitární bombardování Srbska ze strany USA a jeho spojenců je podle mnohých tím největším zločinem  Západu v Evropě po roce 1989.

Přesto cosi pozitivního v mezinárodněprávní rovině tento akt násilí ujasnil.  

Západ a USA vynaložil intenzivní úsilí, aby obhájil vyhlášení nezávislosti pouhým usnesením autonomního kosovského parlamentu, i při porušení svrchovanosti Srbska a podařilo se jim to. A dokonce jednoznačně.

Mezinárodní soud OSN na základě bodu 2 článku 1 Charty Organizace spojených národů s tím souhlasil a ve svém rozsudku z 22. července 2010 zmiňuje následující: „Žádný obecný zákaz jednostranného vyhlášení nezávislosti z praxe OSN nevyplývá“ – a dále: „Obecné mezinárodní právo neobsahuje žádný použitelný nástroj k zákazu vyhlášení nezávislosti.

Vyhlášení samostatné Kosovské republiky bylo shledáno právně nezávadným a bylo jen věcí jednotlivých zemí, zda tento fakt uznají či nikoliv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jiří Vyvadil

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Spolek Chamurappi vydal výzvu uchazečům o zvolení do sněmovny

13:57 Zdeněk Jemelík: Spolek Chamurappi vydal výzvu uchazečům o zvolení do sněmovny

Spolek Chamurappi z.s. vydal dne 24. dubna 2025 Výzvu uchazečům o zvolení do Poslanecké sněmovny v r…