Byť šlo Husovi o život, přesto neodvolal – a zemřel mučednickou smrtí. To ví v Česku i malé dítě. Divák ale, který neuvidí všechny tři díly televizního filmu současně, ČT je bude promítat v posledních třech dnech měsíce května, bude možná přemýšlet nad něčím jiným.
Projekce se překvapivě zúčastnilo mnohem méně lidí, než bylo sedadel. Nechyběl nejznámější český husita: bývalý český prezident Václav Klaus, jenž se k církvi husitské hlásí, přišel na minutu přesně.
Hosté, převážně z okruhu výroby, herci, producenti, ale i zástupci jiných vyznání (nechyběl ani Efrajim ben Alexander, respektive Karol Sidon, vrchní zemský rabín), shlédli od odpoledních do hodin večerních opus, jenž před 15 lety napsala spisovatelka Eva Kantůrková.
Blížící se 600. výročí upálení katolického kněze, myslitele, rektora pražské univerzity, ale především reformátora Jana Husa, nelze přejít jen tak, a jeho konečná realizace je záslužná.
Česká televize uchystala několik speciálních premiér. Je to přeci jenom národní symbol, i když to s tím národem v 15. století bylo trochu jinak, než ve století devatenáctém.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV