Josef Mrázek: Menšinová vláda jako nejlepší a stabilní řešení

16.11.2013 11:37 | Zprávy

Velká většina občanů jsou nestraníci a těm by nevadilo, že systém politických stran je v krizi, kdyby si strany nepřivlastňovaly právo řídit stát i v tom stavu, v jakém jsou.

Josef Mrázek: Menšinová vláda jako nejlepší a stabilní řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny

I když dějiny politických stran jsou jen velmi krátkým úsekem dějin, cíle stran se stačily za tu dobu změnit, a strany se dnes převážně soustřeďují na to, jak získat a udržet moc, a ne na to, jak prosadit zákony zajišťující občanům spokojený život. Ta tam je doba, kdy strany přinášly do Sněmovny informace o potřebách různých vrstev společnosti a tam se zvažovalo, jak všechny občany spravedlivě uspokojit a ne ty slabší utlačit. Že taková doba byla, zní jako pohádka, ale jsou o tom doklady v podobě Listiny základních práv a svobod a dalších mezinárodních zákonů, kdysi přijatých a stále platných a lidem tak přejících, že dnes by sotva byly přijaty a je snaha jich nedbat a najde se dost straníků, kteří by je chtěli zrušit. Zatím se nedaří dosáhnout toho, aby strany udělaly ze Sněmovny dobrého zákonodárce a sestavily vládu, která by byla dílnou, kde se dobré zákony navrhují. Ale uvažujme o tom, co by se pro to dalo udělat.

Především potřebujeme Sněmovnu naplněnou dobrými poslanci, což by umožnil lepší volební zákon, například takový, jaký je popsán v článku http://www.blisty.cz/art/70655.html.  Bylo by dobré, aby si občané mohli ty poslance vybrat sami, ale určitě ještě nějakou dobu u toho budou politické strany, ten volební zákon to nezakazuje a navíc ještě není přijat. Podívejme se, jak nejlépe sestavit vládu při účasti několika stran ve Sněmovně, tak, jak tomu je teď..

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Mrázek

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

15:05 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Důchodový systém opět ve schodku

Také se dozvídáme, především od našich politiků, že by si lidé měli šetřit na důchod. Při dnešní str…