Jenže komáry přenášený virus zika, který v sobě nenosí stěhovavé ptactvo, nýbrž lidé a opice, skloňovaný u nás snad ve všech pádech a na všech informačních kanálech, v nejbližších týdnech ba ani měsících české luhy a háje rozhodně nezaplaví. I když zavlečení viru zika ze země jeho původu pro nás jisté riziko představuje. Především pak z dějiště letních olympijských her, které budou letos pořádány od 5. do 21. srpna v ohnisku obávané infekce, v brazilském Rio de Janeiru. Není totiž pravda, že se nemůžeme od cestovatelů nakazit. Jako není pravda, že se u nás nenajdou komáři, schopní šířit viry horečnatých onemocnění. Ale i tak bude virus zika letos pro nás představovat daleko menší nebezpečí, než jaké představují viry, po českých luzích a hájích komáry již roznášené. O těch však státní orgány i sdělovací prostředky svorně mlčí.
V padesátých létech minulého století, tedy ještě před výraznějším nástupem globálního oteplování, obyvatelé jižní Moravy hovořili o horečnatém onemocnění provázeném, jak už to tak u horeček bývá, občasnými pocity zimnice, nazývaném „hodonka“. Říkalo se mu tak proto, že bylo nejhojnější kolem Hodonína. Na webových stránkách léčitelů se dnes objevuje tvrzení, že šlo o formu evropské malárie, která se dodnes údajně vyskytuje v oblastech jako Břeclavsko, Hodonínsko, Valtice, Znojmo, Novomlýnské nádrže, Lednice, Kyjov, nebo Uherské Hradiště. Hlavně tam, kde jsou původní bažiny, záplavové oblasti, lužní lesy, všelijaké tůně a rybníky v nížinách, kde je také větší teplo než třeba v Krkonoších: to všechno jsou oblasti s vyšším výskytem komářích přenašečů, jež odborníci nazývají „vektory“. Ovšem podle vyjádření expertů ze Státního zdravotního ústavu se na našem území lidská forma malárie už hezky dlouho nevyskytla. V případě malárie totiž není původcem onemocnění vir, ale parazitický prvok plasmodium (zimnička). Základní diagnostika se provádí mikroskopicky v laboratoři, kde se určuje přítomnost parazita na krevním nátěru, přičemž z krve lze touto metodou určit i druh parazita. Mimo tuto diagnostiku existuje celá řada sérologických vyšetření a molekulárně biologických metod, kterými však prvok zimnička v posledních letech u nás podle zdravotníků nebyl v krvi pacientů odhalen.
K zajímavému vývoji v případě hodonky došlo v létě roku 1960, kdy V. Bárdoš a primář interního oddělení valtické nemocnice F. Sluka na jihu Moravy opakovaně serologicky vyšetřili několik pacientů s horečnatými stavy nejasného původu. Podařilo se jim prokázat, že původcem onemocnění je málo známý virus zvaný „ťahyňa" či Tahyna virus (TAHV). Definitivní důkaz byl podán o několik let později, kdy byl tento virus izolován i z krve jiných pacientů a nemoc byla popsána v literatuře jako „valtická horečka“. Od roku 1963 byla pak řada případů valtické horečky zdokumentována na Slovensku a na Moravě, ovšem mnohá onemocnění proběhla bez povšimnutí. V roce 1976 tento virus už stál za 15% případů letních onemocnění dětí v České republice, jak v odborné literatuře uváděli Hubálek a kolektiv. Je proto s podivem, že horečnatým onemocněním sužovaní lidé přestali být v 80. a 90. letech v souvislosti s tímto virem vyšetřováni. Protože se TAHV vyskytuje v celé řadě zemí, zajímali se v roce 2011 vědci z jedné laboratoře o genomové sekvence divokého typu TAHV shromažďovaného od komárů po dobu 26 let. Získaná data naznačují, že jedna vakcína by mohla generovat reakce neutralizační protilátky, poskytující ochranu proti patogenům skupiny kalifornské encefalitidy (CEV) z široké geografické oblasti.
Virus ťahyňa tedy patří do skupiny virů kalifornské encefalitidy. Kromě horečky se infekce tímto virem projevuje bolestmi hlavy a končetin, nechutenstvím, zánětem hrtanu a očních spojivek, leckdy však i podrážděním mozkových plen. V Evropě virus TAHV prvně izolovali V. Bárdoš a V. Danielová roku 1958 z komárů Aedes caspius a Aedes vexans na lokalitě poblíž slovenské obce Ťahyňa, po níž byl virus pojmenován. A jak se ukázalo, šlo o vůbec první komáry přenosný virus napadající obratlovce, patřící k bunyavirům atigenní kalifornské skupiny (která je s výjimkou Antarktidy a Austrálie dnes rozšířena po všech světadílech), zachycený ve střední Evropě. V ČR se přírodní ohniska TAHV nacházejí na jižní Moravě, na Ostravsku, v povodí Ohře, podél Labe, nebo na dolním toku Vltavy. Logicky tak v ČR řada lidí může, aniž by si to vůbec uvědomovala, valtickou horečku prodělat, přičemž jejich zdravotní potíže nejasného, či mylně diagnostikovaného původu, mohou být důsledkem infekce přenášené komáry.
Za hlavní přenašeče viru ťahyňa na území České republiky jsou označováni komáři rodu Aedes (tento rod je v současné době označován i za přenašeče viru zika). Konkrétně pak tyto tři druhy: Aedes vexans, Ades cinereus a Aedes cantans. Komár záplavový či útočný Aedes vexans (z řeckého aedes = odporný, protivný a latinského vexare = trápit, poranit) je převážně letním druhem, ale i na konci jara bývá celkem hojný. Na Břeclavsku patří k nejdůležitějším původcům komářích kalamit. Oplozené samičky se rozletují do širokého okolí, přičemž od líhnišť se vzdalují až neuvěřitelných 10 km a velmi často zaletují do okolních obcí. Člověka napadají agresivně především za vlhkého počasí, ve stínu i za dne. Mezi významné kalamitní druhy komárů jižní Moravy patří rovněž komár šedý Aedes cinereus (latinsky cinereus = šedý). Dospělý komár je poměrně drobný, zato však neodbytné samičky napadají člověka velmi agresivně, a to i ve dne. Komár obecný Aedes cantans (latinsky cantans = zpívající) pak patří mezi poměrně velké druhy. Samičky napadají člověka v lese i ve dne, navečer mohou zaletovat částečně mimo les, ale v mnohem menší míře než druhy předchozí. U uvedených druhů komárů se virus TAHV přenáší transovariálně i sexuálně, což mu zaručuje dlouhé přetrvávání (perzistenci) v ohnisku. Komáři tak vlastně představují nejen přenašeče, ale i rezervoáry viru. Hostiteli viru jsou především příslušníci řádu zajícovití, ježci, malí hlodavci, příležitostně i netopýři. Protilátky byly detekovány u masožravců, skotu, jelenů, domácích prasat, divokých kanců a příležitostně u ptáků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV